Merike Lees • 7. oktoober 2004 kell 22:00

Äripartneri vahetus ei olene ainult hinnast

Saksa ettevõtjad ei vaheta äripartnereid pelgalt selle pärast, et teine firma pakub viis protsenti soodsamat hinda, ütles Katrin Schmohl Berliini Tehnoloogia Fondist Tallinnas peetud seminaril "Ületades piire - edukad väikeettevõtted".

Ostu, müügi ja partneriotsingu puhul on Saksa ettevõtjate lähenemised erinevad. Müügi puhul soovitakse kasutada erinevaid turundusmeetodeid, müüakse ise või ostetakse teenus sisse, hinnatakse pääsu suurde võrgustiku. Ostu puhul on olulisimad tegurid hind, kvaliteet ja kättetoimetamistingimused.

Partneri otsingul lähtutakse esmalt ärisuhetest, konverentsidel sõlmitud kontaktidest, räägitakse vanade partneritega, teadusühingutega, küsitakse konsultantide soovitusi, vaadatakse internetist ja spetsiaalsetest andmebaasidest ning uuritakse maad ühingute kaudu.

Saksa ärimehed peavad Eesti puhul oluliseks suurepäraseid tooteid, tehnoloogiat ja oskusteavet, hinda ja kulusid, kerget ja paindlikku asjaajamist ja vähest bürokraatiat, samuti pääsu siinsele turule ja koostöövõrgustikesse, rääkis Schmohl.

Saksa ärimeestega kohtudes on oluline jälgida ärietiketti ja säilitada professionaalsus kogu kontakti vältel. "Ära unusta, et olete siiski ärieesmärkidel kohtunud, olgugi et räägite oma viimasest puhkusereisist ja spordist," märkis Schmohl. Tõsiseid teemasid, nagu religioon ja poliitika, ei maksa puudutada, poliitikat võib käsitleda vaid pinnapealselt. Ärikohtumine lõpeb hiljemalt kell 22-23.

Ainult siis, kui tunned, et te sobisite hästi, võid paluda minna edasi pubisse ja ehkki ka seal räägitakse mittetöistel teemadel, ei tohi unustada, et tegu on siiski ärikontaktiga. Kogu selle aja hoia mobiiltelefon väljalülitatult, sest Saksamaal peetakse väga ebaviisakaks, kui kohtumise ajal heliseb mobiiltelefon, kinnitas Schmohl.

Kui kauba eest tasumine viibib, uurige algul mitteametlikult, milles asi. Kui järelepärimisele vastust ei tule, siis saatke paari nädala pärast meeldetuletus. Siis oodake veel mõned nädalad ja kui selleks ajaks ka ei ole tulnud raha, siis saatke teine meeldetuletus. "Saksamaal makstakse enamasti alles pärast teist meeldetuletust," ütles Schmohl. "Asi ei ole selles, et tegu oleks vale äripartneriga, kellele te ei meeldi või kes tahab teid petta, see on lihtsalt saksa komme."

Hetkel kuum