Tõnis Arnover • 11. oktoober 2004 kell 22:00

Leedu Tööpartei sai kindla võidu valimiste esimeses voorus

Aasta tagasi loodud Tööpartei, mis esines hästi juba Euroopa Parlamendi valimistel, saades seal 13 kohta, kogus esimeses voorus 28,6% häältest, võimul olevad sotsiaaldemokraadid ja sotsiaalliberaalid said kokku 20,6% häältest. 141 Seimi koha lõplik jagunemine selgub pärast kahe nädala pärast peetavat teist vooru, kui hääletus toimub veel neis nn valimisringkondades, kus ükski kandidaat ei saanud esimeses voorus üle 50% toetust.

Tööpartei juht Viktor Uspaskihh on partei nimele viidates lubanud kaitsta töötavate inimeste huve. Valimiskampaanias tõotas ta inimestele tööd, pensioniea alandamist, minimaalpalga tõstmist, firmadele ettevõtte tulumaksu alandamist ning lastega peredele intressita eluasemelaenu. Samuti on ta lubanud välja juurida korruptsiooni, mis Leedus on kujunenud tõsiseks teemaks seoses ekspresidendi Rolandas Paksase pistiseskandaaliga.

Nii praegune peaminister sotsiaaldemokraat Algirdas Brazauskas kui Seimi spiiker sotsiaalliberaalide liider Arturas Paulauskas on teatanud valmisolekust Tööparteiga koostööd teha. Uspaskihh ütles, et koalitsiooni loomisest on enne teist vooru vara rääkida. Tema sõnul on Tööpartei valmis koostööks kõigi erakondadega, välja arvatud Rolandas Paksase valimisühendus. Ainus partei, mis omakorda Tööparteiga koostöö välistab, on konservatiivne Isamaaliit. Konservatiivid nimetavad Uspaskihhi Moskva käsilaseks.

Agentuuri AFP teatel ei välista Uspaskihh ka enda asumist peaministritoolile.

Ehkki Leedu majandusel läheb hästi ? majanduskasv oli mullu 9,7 ja tänavuse prognoosi kohaselt tuleb 7% ?, ei ole seda eriti tunda maapiirkondades, kus inimesed elavad üsna vaeselt. Lootuses elu paranemisele on nad valmis andma oma hääle neile poliitikutele, kes rohkem lubavad. Mäletatavasti tõusis sel moel võimule ametist tagandatud ekspresident Rolandas Paksas, nüüd loodavad nad Uspaskihhi lubaduste täitumisele.

Ükskõik missugune valitsuskoalitsioon peaks pärast teist vooru võimule pääsema, ei tohiks see mõjutada Leedu välis- ja julgeolekupoliitikat. Nimelt kirjutasid 11 partei liidrid eelmisel nädalal alla kokkuleppele, et riigi välispoliitika püsib senisel kursil ka pärast kabinetivahetust.

Hetkel kuum