Euroopa Komisjon tahab avalikustada börsiettevõtete juhtide palgad ja suurendada aktsionäride voli

Tõnis Arnover 22. oktoober 2004, 00:00

Mitmed hiljutised skandaalid on rikkunud finantsturgude usaldust börsifirmade vastu. Näiteks kui firma aktsia on langenud, aga tegevjuhid on sellele vaatamata saanud suuri boonuseid või kasulikke optsioone. Olukorra parandamiseks on komisjon välja töötanud mitmed meetmed, mida soovitatakse liikmesriikidel lähiaastail rakendada.

Üks abinõusid puudutab noteeritud firmade tegevdirektorite palka.

?On selge huvidekonflikt, kui tegevdirektorid võtavad osa omaenese palga määramisest. Aktsionärid peaksid olema sellest mitte ainult palju paremini informeeritud, vaid neil peab olema kindlustunne, et ettevõtte palgapoliitika on õige ning innustab tegevjuhte paremini tööle,? ütles Euroopa Komisjoni siseturu volinik Frits Bolkestein.

Põhilised soovitused on järgmised. Kõik börsifirmad peaksid tegema avalduse oma tegevjuhtide eelseisva aasta palgapoliitika kohta. Seal peaks ühtlasi olema määratletud, kuidas jaotuvad palga kindel ja muutuv osa ning milliste tulemuste eest jagatakse aastaboonuseid.

Direktorite palgapoliitika peab tingimata olema aktsionäride üldkoosoleku päevakorras. See tuleks komisjoni arvates panna ka hääletusele, mille tulemus ei pea olema siduv, vaid võib olla ka nõuandev. Komisjon peab samuti tähtsaks, et üldkoosolekul oleks esitatud info konkreetsete juhtide palgatingimuste kohta ning üldkoosolek kiidaks heaks tegevjuhtide kõik aktsiaostud ja optsioonid.

Bolkesteini sõnul on noteeritud firmades grupid, nagu tegevjuhtkond, suur- ja väikeaktsionärid, kellel mõnikord võivad olla erinevad huvid. Et leida neis konsensus, on vaja sõltumatuid vahekohtunikke. Nende rolli sobivad firma nõukokku kuuluvad sõltumatud direktorid, kes pole seotud tegevjuhtimisega, firmaga või selle omanikega.

Komisjon on saatnud oma soovitused kõigile ELi liikmesriikidele. Arvestades, et igas liikmesriigis on firmade juhtimisel välja kujunenud oma rahvuslikud eripärad, soovib komisjon jätta soovituste rakendamisel neile võimalikult vabad käed. Samas lubab ta nende rakendamist jälgida, et vajaduse korral teha täiendusi.

Mida arvate palga avalikustamisest?

Ei oska midagi arvata, usun, et soovitusel on head kavatsused.

Ega ettevõtte juht ise endale palka määra. Selleks on olemas nõukogu või nõukogu esimees, kes selle kinnitab.

Palk on midagi väga personaalset. See on asi, mis lepitakse kokku tööandja ja töövõtja vahel.

Ma ei ole kindel, kas selline kahepoolne leping peaks olema avalik.

Kas palk on see, mis kuulub inimesele, või on see teave, mis kuulub avalikkusele?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing