ÄP fototoimetus • 31. oktoober 2004 kell 22:00

Naftahiidudel palju vaba raha

Ja seda pärast 78,1 miljardi dollari uutesse nafta- ja gaasileiukohtadesse investeerimist, kirjutas The Wall Street Journal. Selle rahaga saaks tänaste aktsiahindadega ära osta eBay ning 6 miljardit dollarit jääks ülegi. Maailma suurim naftakompanii ExxonMobil üksi, kelle vaba raha jääk peaks sel aastal ulatuma 22,5 miljardi dollarini (277 miljardi kroonini) saaks alla neelata Apple?i.

Nn seitse õde, nagu suuri naftagigante nimetatakse (nende hulka kuuluvad veel BP, Royal Dutch/Shell, ChevronTexaco, ConocoPhillips, Occidental Petroleum, Total) ei tõtta üksteist ära ostma, nagu juhtus üheksakümnendatel, vaid nad eelistavad investoreid rõõmustada aktsiate tagasiostmise ja dividendide tagasimaksmisega.

Erandiks on ConocoPhillips, kes on kasutanud vaba raha agressiivselt investeerimiseks Venemaale. Hiljuti teatas kompanii, et kulutab 2,4 miljardit dollarit (29,52 miljardit krooni) Vene naftagigandi Lukoiliga ühisfirma moodustamiseks. Lisaks kulutab kontsern järgnevate aastate jooksul veel 3 miljardit dollarit osaluse suurendamiseks Lukoilis.

Investorid on aga naftafirmade konservatiivsusega rahul. ?Ma ei tahaks, et need ettevõtted hakkavad kulutama projektidele, mille kasumlikkus on marginaalne või koguni kahjulik, kui nafta hind langeb,? lausus ajalehele New Yorgi fondijuht Carlton Neel.

Autor: ÄP

Hetkel kuum