Kaminamoes võidutseb tänavu modernne valmiskamin

Eva Tammelo 10. november 2004, 00:00

Kaminasalongi Eurokamin ühe tegevjuhi Tauno Põldese sõnul küsitakse ja ostetakse kõige rohkem valmis- ehk disainkaminaid. ?Kliendid tunduvad olevat tüdinenud klassikalistest kaminatest, mida on pakutud juba aastaid. Kui varem müüsime 70% klassikalisi kaminaid ja 30% modernseid, siis praegu on see suhe pigem vastupidine.?

Põldes peab modersete lahenduse võidukäigu üheks pohjuseks asjaolu, et ka kodud sisustatakse modernses stiilis ning klassikaline kamin ei harmoneeru tervikuga.

Põldese sõnul eelistavad ostjad valmistoodet pottsepa laotule, seepärast, et pääseda aeganõudvast tolmutamisest. ?Pottsepatöö hakkab järjest enam hinda minema. Kes oskab hästi kaminat ehitada, oskab selle eest ka raha küsida. Töö usaldamine tundmatule meistrile on jällegi liiga riskantne. Kui pottsepa poole pöördudes hinnavõitu ei ole, eelistab klient pigem kindla garantiiga valmistoodet. Selle puhul on ka juba ostes teada, milline on lõpptulemus,? selgitab Põldes.

Alates 1991. aastast kaminaid ja ahje ehitanud, praegu eraettevõtjana tegutseva Aivo Looperi sõnul on salongikaminate müügiedu taga sageli ka sisekujundajate käsi, kes soovitavad ühesugust lahendust paljudesse kodudesse. ?Kes ihkab tõeliselt isemoodi kaminat, leiab tee pottsepa juurde. See nouab tõesti rohkem kavandamist ja oma soovide paremat läbimõtlemist, kuid ka tulemus on vastav. Naised ei taha ühtemoodi kleitegi kanda ning paljude klientide jaoks on ka nende kodu kordumatus oluline.?

Siiski tellivad Looperi sõnul tema kliendid rohkem erinevaid küttesüsteeme kui kaminaid.

?Loomulikult on ka inimesi, kes soovivad väga erilist ja ekstravagantset lahendust, kuid ? nagu ikka tavatute asjade puhul ? ei saa väita, et neid hästi ostetaks. Ekstravagantse lahenduse eelistajaid on meie salongis suhteliselt vähe: voibolla 10 protsenti kõigist kaminaostjatest,? arvab Põldes.

?Kaminate puhul eelistatakse kindlasti kinnist ehk küttekaminat lahtisele kaminale, mis on pigem iluasi ja ruumi praktiliselt ei küta. Lahtisi kaminaid soovitakse peamiselt sauna eesruumidesse või uhket fassaadilahendust täiendama ning tuld tehakse neisse harva,? räägib Põldes.

?Teine populaarne lahendus on osta kaminasüdamik ja tellida sinna ümber mingi viimistlus. Tulemus on sel juhul omanäolisem, ehkki töö maht on suurem kui valmiskamina kokkupanemisel ja lõpptulemus võib olla valmislahendusest kallim,? selgitab Põldes.

Ehkki kaminasüdamiku voib ühendada suitsulõõriga ja jätta viimistlemata, soovib Põldese kinnitusel kaminasüdamiku ostja üldjuhul selle ümber ka kamina ehitada.

Kamina viimistlemisel lähevad looduskiviplaatidest paremini kaubaks tsement- ehk dekoratiivkivid. ?Üks põhjus on kindlasti nende soodsam hind, aga ka võimalusterohkus. Dekoratiivkivid imiteerivad väga mitmesuguseid pindu, munakividest ja kiviklibust kuni telliste ja antiigihõnguliste lahendusteni. Kattes kamina näiteks telliseimitatsiooniga, on seda pea võimatu eristada tellistest laotud kaminast,? tutvustab Põldes.

Aivo Looperi sõnul jõuab klient vahel pottsepalt nõu küsima alles siis, kui kaminasüdamik ja kattematerjal on juba soetatud, aga salongilahendus ei rahulda.

Tauno Põldes on täheldanud ka ostjate huvi suurenemist ammutuntud puupliitide vastu.

?Ka pliidimoes teevad ilma malmkolde, malmplaadi ja ?praeahjuga valmismudelid. Kivist müürituna ehitatakse neid vähem,? väidab Põldes.

Kaminate, ahjude ja pliitide korrastamise ning ehitamisega tegeleva FIE Kristjan Kreisi sõnul tahetakse puupliiti just praeahju pärast. ?Puuküttega pliidi praeahjus valmistatud toidud, näiteks ahjukartulid, on hoopis erisuguse maitsega kui üheski elektri-, gaasi- või mikroahjus tehtud,? võrdleb ahjumeister Kreis.

Senisest paremini läheb Põldese kinnitusel ka ahjude müük. ?Kui viis-kuus aastat tagasi müüsime neid päris vähe, siis nüüd on ahjusooviga tulijaid järjest rohkem. Siiski ei saa väita, et ahiküte muutuks taas massiliseks, ahju voi kaminat kasutatakse alternatiivse kütteallikana.?

Põldese sõnul on kaminate kõrval ka ahjude moodimineku põhjuseks peale elektri ja muude kütteliikide hinnatõusu ka äratundmine, et küttekamin ja sellega seotud õhkküttesüsteem ei salvesta soojust ja kütavad seega ruumi üpris lühiajaliselt, ahi aga kiirgab soojust veel pikka aega pärast kütmist.

Põldese sõnul on peamisteks kamina- või ahjuostjateks uutesse elamupiirkondadesse maja soetanud inimesed. ?Korteritesse ehitatakse kaminaid oluliselt vähem. Sageli pole korteris suitsulõõre, kuid moodulkorstna kasutamine maksaks teist sama palju kui küttekolle ise. Vahel ostetakse vana küttekolde parandamise asemel valmispliit või -ahi ka renoveeritavasse majja või korterisse.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:48
Otsi:

Ava täpsem otsing