Gea Velthut-Sokka • 17. november 2004 kell 22:00

Suuremad ehitusmaterjalide tootjad kasvatasid tänavu müügimahte

Ehitusturu kasvust lõikasid tänavu kasu kõik suuremad ehitusmaterjalide tootjad.

TOP 500 hulka kuuluvatest ja oma kolmanda kvartali majandustulemused avaldanud tootjatest on suurim üllataja sajaprotsendilise Eesti osalusega AS Eskaro, mis valmistab värve, lakke, pahtleid ja liime. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes on ettevõtte kasum enam kui kolmekordistunud, ligi kolmandiku võrra on suurenenud ka käive.

Juhatuse esimehe Eduard ?tivelmani sõnul ei osanud ta sellist edu ennustada.

?Ootasime kasvu küll, aga mitte nii suurt. Kasumit lootsime mahtude kõva kasvuga seoses suurendada 50 protsenti,? kommenteeris ?tivelman. ?Osteti aga enam, kui arvasime, samas püsikulud jäid samaks.?

Samas oli müügi kasv Eestis ettevõttele mõningal määral pettumus, vaid 15 protsenti. Käive tuli peamiselt eksporditurgudelt ? Lätist, Venemaalt ja Ukrainast. Eestis on olukord tema sõnul juba selline, et mahu tõstmiseks tuleb liialt palju investeerida.

?tivelman nentis, et aasta viimane kvartal tuleb veidi tagasihoidlikum, sest alates septembrist on tooraine kõvasti kallinenud ning see protsess jätkub. ?Lõppu pole näha,? ütles ?tivelman.

Samuti kolme kvartaliga käibele tuntavalt lisa hankinud vuugihermeetikute ja ehitusvahtude tootja OÜ Krimelte tegevjuhi Jaanus Paevälja sõnul on tooraine hinnatõus toonud kaasa teatava turu ümberjagamise.

?Meie väljusime sellest võitjana: ei kaotanud ühtegi olulist klienti, pigem saime juurde,? ütles Paeväli. ?Kaotajate nimesid ei tahaks ma nimetada, kuid tegemist on siin tegutsevate lääne suurfirmadega,? viitas Paeväli.

Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane ei varjanud oma rahulolu. ?Kurta ei tohi,? kinnitas ta. ?Ma ei oska isegi erandeid välja tuua, et kellelgi praegu halvasti läheks.? 2004. aasta keskmiseks müügikasvuks ootab liit 12 protsenti.

Rebase sõnul ühtlustusid kolmandas kvartalis erinevate ehitusmaterjalide müüginumbrid. Kui suvel olid seina- ja soojustusmaterjalid teistest peajagu ees, siis nüüd on nivoo ühtlasem. ?See on hea uudis, mis näitab, et ka tööstushoonete ehitamine on taas elavdunud,? ütles Rebane.

2004. aasta 9 kuu jooksul eksporditi ehitusmaterjale 1430 miljoni krooni eest, mis ületab 2003. aasta sama ajavahemiku tulemust 193 miljoni krooni võrra. Suurima ekspordikäibega on metalltoodete valmistaja AS Rannila Profiil, suurima ekspordikäibe osatähtsusega ehitusmaterjalide müügikäibes on ehitusmontaa?vahtude tootja OÜ Krimelte (üle 90%) ja avatäidete tootja AS Saajos Balti (üle 75%).

Hetkel kuum