Eesti Pank: laenuriskid on endiselt üleval

19. november 2004, 07:59

Eesti Panga asepresident Andres Sutt näeb esimesi märke sellest, et Eesti elanikke nakatanud laenukasv võib hakata alanema.

<b> Eesti Pank on juba mitu aastat noominud kommertspanku ja elanikke ülemäärase laenulembuse eest. Kas olukord kinnisvara soetamiseks võetavate laenudega on teie arvates tänaseks muutunud? </b>

Tänaseks ei ole olukord laenuturul märkimisväärselt muutunud - laenukasv on jätkuvalt kiire ning olulisi muutusi inimeste hoiakutes ei ole toimunud.
Ariko Marketingi poolt 2004. aasta alguses läbi viidud finantskohustuste uuring tõi esile, et enam kui kümnendik laenukohustusi omavaist peredest kulutab laenuteenindamisele üle 30% netosissetulekust. Selle näitaja valguses võib öelda, et paljud pered on võtnud endale laenude näol suured kohustused ning pere-eelarves on vähe manööverdamisruumi juhuks, kui laenutingimused peaksid halvenema või sissetulekud vähenema.
Samas on esimesi märke, mis lubavad eeldada, et laenukasv võib hakata alanema. Seda kinnitavad näiteks viimased uuringud, mille kohaselt laenu võtta kavatsevate perede hulk oli eelmise aasta näitajast mõnevõrra väiksem. Kokkuvõttes peab tõdema, et riskid on endiselt üleval, kuid need pole õnneks süvenenud.

<b> Millal võib teie kui Eesti Panga asepresidendi arvates saabuda see kriitiline piir, mille ületamine tähendaks krahhi nii kinnisvaraarendajatele kui ka pankadele? </b>

Seni, kuni püsib soodne majanduskeskkond - madalad intressid ja potentsiaalilähedane majanduskasv -, ei saa tõsist probleemi kinnisvaraturul prognoosida. Kuid see ei välista, et üksikutel kinnisvaraarendajatel võib erinevatel põhjustel esineda raskusi ka praeguses soodsas majanduskonjunktuuris. Nagu mainitud, võimendab eraisikute üha kasvav võlakoorem aga võimalikke probleeme olukorras, kus Eesti majanduskasv aeglustub oluliselt või juhul, kui intressid tõusevad märgatavalt. Pankade võime laenukahjumeid kanda on hea, kuid jätkuvalt on oluline konservatiivsete laenuandmistingimuste järgimine ning laenuvõtja riskide õige kajastamine laenuintressis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing