Raivo Sormunen • 21. november 2004 kell 22:00

Lehman: aasta pärast maksab dollar 11,18

Bloombergi andmeil kolmandas kvartalis kõige täpsemini valuutakursse ennustanud Lehman Brothers prognoosib, et aasta pärast võib euro eest saada 1,40 dollarit (11,18 krooni dollar). Kolme kuu pärast võiks euro juba maksta 1,34 dollarit (dollar 11,68 krooni). Suure osa möödunud nädalast seilas euro pealpool 1,30 dollari piiri.

Kõige suuremad tugevnemisvõimalused on investeerimispanga teatel 2005. aastal aga Aasia valuutadel. ?Järgmisel aastal, kui euro jõud raugeb, algab kaua oodatud Aasia valuutade, sealhulgas jeeni, tugevnemine,? kirjutas Lehman Brothersi valuutastrateeg James McCormick.

Kui hetkel saab euro eest 134 jeeni, siis aasta pärast kõigest ehk vaid 129.

McCormicki sõnul kaotab dollar nii euro kui ka jeeni vastu, sest USA rekordiline jooksevkonto ja eelarve puudujääk ei näita paranemise märke, vähendades nõudlust dollari järele. Dollar on viimase kolme kuuga kaotanud euro suhtes 4,9% ja jeeni vastu 4,8%, lootuses, et president George W. Bushi administratsioon laseb valuutal nõrgeneda, et riigi jooksevkonto ja eelarve puudujääki kahandada.

Lehman Brothers oletab, et 2005. aasta lõpuks on Hiina jüaan revalveeritud ja paljud väiksemad regiooni valuutad praegusest 15?20% tugevamad. Panga teatel tunneb Jaapani keskpank, mis müüs möödunud majandusaastal jeeni selle nõrgendamiseks rekordilises koguses, end juba märksa kindlamalt. Lehman Brothers arvab, et varsti ei kimbuta Jaapanit enam deflatsioonitont ning lõpetatakse ka 0% intressi poliitika.

Hetkel kuum