Raivo Sormunen • 24. november 2004 kell 22:00

Rubla esmakordselt alla 42 sendi

Eile fikseeris Eesti Pank Vene rubla ametlikuks kursiks 0,418925 krooni ehk esmakordselt ajaloos alla 42 sendi. Pärast 6. jaanuari 1998, kui vanad rublad kursiga 1 : 1000 uute vastu vahetati, pole rublasid õnnestunud kroonide eest veel nii odavalt saada.

Ehkki rubla on krooni (euro) suhtes odavnenud, ei saa idanaabrite valuuta väärtuse langusest rääkida, kuna Venemaa keskpank on dollarite ostmise ja müümisega edukalt kohaliku valuuta väärtust kindlates raamides hoidnud.

Eile tugevnes rubla dollari vastu hoopis viimase nelja aasta kõrgeima tasemeni (28,38 rubla dollar), kuna arvatakse, et Venemaa keskpank laseb oma valuutal inflatsiooni ohjamiseks kallineda. Süllekukkunud tulu nafta ja gaasi ekspordist on Venemaa üle ujutanud välisvaluutaga ning tõstnud rubla hinda. Alates aasta algusest on rubla dollari vastu tugevnenud 3% võrra.

?Tundub, et Venemaa keskpank on täna turult eemal,? ütles eile uudisteagentuurile Bloomberg Alfa Panga finantsturgude direktor Igor Vassiljev, kes ootab, et aasta lõpuks võiks dollari eest saada 28,30 rubla.

Venemaa aserahandusminister Aleksei Uljukajev ütles teisipäeval Moskvas reporteritele, et Venemaa inflatsioon langeb käesoleva aasta 11 protsendilt 2005. aastal 8 protsendini. ?Inflatsiooni tagasi hoidmine on rubla ohjeldamisest tähtsam,? teatas novembri alguses keskpanga aseesimees Konstantin Kori?t?enko.

Turuosaliste arvates on keskpank pööranud juba alates oktoobrist rohkem tähelepanu inflatsioonile kui dollari ja rubla vahelisele valuutavahetuskursile.

Hetkel kuum