KaZaa võib karistuse tuua

Inno Tähismaa 30. november 2004, 00:00

Aga just nii see on. Selle asemel et minna lahingusse KaZaa ja muude sääraste interneti failivahetusprogrammide loojate vastu, on filmi- ja muusikatootjad leidnud uue tee: karistada neid, kes piraatkoopia võrku avalikuks kasutamiseks üles riputavad.

?Tahad veeta kolm aastat vanglas? Või saada rahatrahvi? Internetipiraatlus on kuritegu,? hoiatavad leheküljesuurused reklaamid Eesti ajalehtedes. Reklaamide taga on suured rahvusvahelised muusika- ja filmitootjad, kes ei taha näha, kuidas nende looming interneti kaudu tasuta levib.

Filmide ja muusika puhul ei karistata piraatkoopia kasutajat, vaid selle levitajat. Nii on võimalik endiselt rahulikult filme interneti ftp-serveritest alla laadida, ilma et peaks karistust kartma, märgib Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsiooni (EAKO) juht Ilmar Härg. ?Kartma peaks see, kes teeb avalikuks oma koduarvuti programmid ja failid,? lisab ta, ?tema rikub seadust.?

Ajalehereklaamides hirmutab autorikaitse avalikkust kolme piraadiga, kelleks on Martin, Mario ja Simo. Nad on saanud kuni 39 900 krooni trahvi. Ilmar Härg märgib, et vähemalt üks nimetatud 18?24aastastest noormeestest sai karistuse piraatkauba levitamise eest käest kätte. Piraadid tabatakse enamasti reidide käigus, mida politsei korraldab aastas üle Eesti ligi 50.

Põhja politseiprefektuuri majanduskuritegude talituse juhtivinspektor Taago Pähkel kirjeldab tavapärast reidi nii: kaasatakse EAKO töötajad, minnakse müügipunkti, võetakse ära piraatkoopia kahtlusega filmid, mille kohta koostatakse vastavad dokumendid. Korduva rikkumise korral on võimalik võtta isik vastutusele kriminaalkorras, mis näeb maksimumkaristusena ette kuni kolmeaastase vabadusekaotuse, lisab Pähkel.

Härg räägib, et praegu on EAKO-l koostöös politseiga kavas kirbule võtta need, kes panevad piraatkoopiaid üles ftp-serveritesse. ?Internet pole anonüümne, jäljed jäävad maha,? lisab Härg.

EAKO on paari nädalaga lasknud ftp-serveritest eemaldada 120 faili. See on tagasihoidliku kontrolli tulemus. Peagi vahetatakse arvutipark ja üks inimene saab ülesande tegeleda internetipiraatlusega iga päev.

Härg märgib, et valvel peaks olema kõik KaZaa kasutajad. Neid on Eestis tuhandeid, kogu maailmas mitusada miljonit. KaZaa, eesti poiste programmeeritud nn P2P (peer-to-peer, kasutajale kasutajale) failivahetusprogramm võimaldab autorikaitse arvates otseselt piraatlust. Näiteks Saksamaal on juba juhtumeid, kus vastutusele on võetud P2P tarkvara kasutajad. Harg soovitab KaZaa kasutamisest kohe loobuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing