Sirje Rank • 5. detsember 2004 kell 22:00

Nafta odavnes üle kümnendiku

New Yorgi kaubabörsil langes nafta hind kahe päevaga 12% ehk peaaegu 6 dollarit barrel, mis oli kõige järsem langus pärast 1991. a jaanuari Lahesõda.

Nädalaga kokku kukkus nafta hind New Yorgis 14% ? 42,54 dollarile barrel, mis on 25. oktoobri hinnarekordist 24% madalam. Niisama palju on oktoobri tipptasemelt odavnenud Brenti toornafta segu hind Londonis.

Hinnalanguse vallandas kolmapäeval USA energiaministeeriumi raport, mis näitas USA naftasaaduste laoseisu ootamatut suurenemist. Olukord turul ei olnudki nii pingeline, kui arvati. Põhjuseks prognoositust pehmem talveilm USA kirdeosas, mis on suurim kütteõli tarbija USAs. Raport näitas ka, et naftatöötlejad olid septembrikuise orkaani Ivan tehtud kahjudest üle saanud ning võisid taas toota täie võimsusega.

Ka nõudlus annab järele. Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon OECD tõdes läinud nädalal avaldatud maailmamajanduse ülevaates, et nafta kõrge hind on maailmamajanduse kasvu aeglustanud. Samal põhjusel kärpis Euroopa Keskpank eurotsooni majanduskasvu prognoosi.

Bloombergi küsitletud 62 analüütikust prognoosis üle poole nafta hinna languse jätku. Vaid 13 ennustas uut tõusu, kuid risk püsib. ?Risk on alles, et normaalsest siiski külmem talv põhjapoolkeral nafta hinna uuesti üles viib,? kommenteeris Nordea Panga toorainemaakler Peter Wigert.

Reedel kogunevad Kairos OPECi naftaministrid. Mõned kartelli liikmed nõuavad juba tootmise piiramist, et ei korduks kuue aasta tagune seis, kus ülepakkumine viis nafta hinna 10 dollarini barrel. Samuti on mõned soovitanud hinnavahe nihutamist praeguselt 22?28 dollarilt barreli eest 30?35 dollarile. Muret teeb OPECile ka dollari langus, kuna liikmed müüvad naftat dollarite eest, kuid kaupu ostavad eurode ja jeenide eest.

1. novembril tõstis OPEC, mis annab kolmandiku maailma naftast, tootmiskvoodi rekordilisele 27 miljonile barrelile päevas. Tegelik toodang ulatus oktoobris 30,61 miljoni barrelini päevas, mis on viimase veerandsaja kõrgeim tase.

OPECit võib tootmist vähendama ärgitada ka arvamus, et nafta hind pole kõrge mitte naftapuuduse, vaid spekulantide pärast. Saudi Araabia naftaministri Ali Naimi hinnangul võib hirmust tingitud hinnalisa olla 10?15 dollarit barrelilt. Hirmust, et varustusega probleeme tekib.

Läinud nädala järsk hinnalangus pani raskesse seisu mitmed spekulatiivsed investeerimisfondid, mis panustasid nafta hinnaralli jätkumisele. ?Need, kes panustasid 60 dollarile barrel, ei ole õnnelik seltskond,? lausus ajalehele The Wall Street Journal maaklerfirma Fimat U.S.A. asepresident Steve Bellino.

Hetkel kuum