Tõnis Oja • 9. detsember 2004 kell 22:00

Kas terendab uus börsimull?

Eile jätkus Tallinna börsi juhtivaktsiate hinnaralli. Hansapanga aktsia hind kerkis 0,43% võrra 147,08 kroonini, Merko Ehituse aktsia hind kallines aga 0,88% võrra 268,34 kroonini. Juba teist päeva on Merkol soliidne käive ? sedakorda 14 miljonit krooni. Aga põhinimekirja suurim tõusja oli hoopis Harju Elektri aktsia, mille hind kallines 1,46% võrra 141,29 kroonini.

Hinnarallit jätkas Kalevi aktsia hind. Eilseks tõusuks oli 4,05%, 24,10 kroonile. Alates fondiemissiooni väljakuulutamist 3. novembril on kommivabriku aktsia hind kallinenud pea kahe kolmandiku jagu.

Aktsiate hinnad on viimastel päevadel nii kiiresti tõusnud, et paratamatult tekib küsimus, kas tegu pole taas mulliga ja pole kordumas 1997. aasta börsikrahh.

Ettevaatlik tasuks muidugi olla. Aktsiate hinnad Tallinna börsil on kerkinud peamiselt välismaiste portfelliinvestorite aktiivsuse tõttu, aga need investorid on hästi mobiilsed ning juhul, kui nad leiavad vajaduse, võivad oma investeeringud kiiresti välja viia. See tooks aga endaga kaasa tänastes tingimustes krahhi.

Julgustab aga asjaolu, et mingit halba uudist ega ajendit Eesti kohta kusagil silmapiiril ei paista. Vastupidi, agentuurid paiskasid eile eetrisse uudise, et Riigikogu võttis vastu eelarve, mis ainsana kevadel Euroopa Liiduga liitunud kümnest liikmesriigist on ülejäägiga. Välisinvestorite silmis on positiivne veel asjaolu, et Eesti on ühe kõrgema riskireitinguga Ida-Euroopa riike ning liitunud Euroopa valuutavahetusmehhanismiga ERM2. See aga tähendab, et Eesti investeeringute geograafiline risk on võrreldav Lääne-Euroopa omaga, Euroopa investorite jaoks on valuutarisk null, aga investeeringute tootlused on sarnased arenevate turgudega. Arenevatel turgudel aga hakkavad tekkima probleemid. Eile tuli teade, et Venemaa valitsus esitas suure maksunõude sealsele suuruselt teisele mobiilioperaatorile VimpelCom, mis on ? samamoodi kui Jukos ? läänelik ettevõte. Esimesed ärevad uudised tulevad ka Hiinast.

Seega on Eesti täna endiselt heaks investeeringupiirkonnaks. Aga aktsiainvesteeringute puhul ei tohi küll kunagi muretu olla.

Hetkel kuum