• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Mööblimaja aktsiapakk vahetas salaja omanikku

  Väärtpaberite keskdepositooriumi andmeil vahetas eelmisel esmaspäeval omanikku Eesti ühe suurema mööblimüüja ASi Mööblimaja 55 000 aktsiast 28 050 aktsiat. Täpselt nii palju aktsiaid omas mööblimajas Nigulite kontrolli all olev M-Investeerimisrühma AS.
  M-Investeerimisrühma vähemusaktsionäri, vannitootja ASi Balteco nõukogu liikme Enn-Arno Sillari sõnul võimutseb Nigulite perekond Tallinna Mööblimajas läbi erinevate firmade. ?Tänavu aprillis viskasid nad näiteks M-Investeerimisrühma nõukogust välja minu kui ebasobiva isiku ning tõid sisse veel ühe oma pere liikme,? seletas Sillari.
  M-Investeerimisrühma endise osaniku ASi Virumaa Metsatööstus juhataja Rein Strauch ütles, et Nigulid on talle varem vihjanud plaanist osta mööblimaja aktsiad ära. ?Et mind ja Baltecot välja tõrjuda,? lisas Strauch. Tema sõnul müüs Virumaa Metsatööstus paar-kolm kuud tagasi oma osaluse M-Investeerimisrühmas Baltecole. Eraisikuna on Strauch osanik M-Investeerimisrühma tuumikfirmas Kodumööbli ASis, milles aktsiate kontrollpakki omavad samuti Olev ja Jaak Nigul.
  M-Investeerimisrühma nõukogu liige, ASi Tarmeko tegevjuht Jaak Nigul kinnitas, et Tallinna Mööblimaja aktsiate kontrollpakk on müüdud. ?Kuna M-Investeerimisrühm pole börsiettevõte, ei ole meil kohustust kommenteerida, kellele ja mis hinnaga aktsiad müüdi,? lausus Jaak Nigul.
  Napisõnaliseks jäi ka Jaak Niguli vend, M-Investeerimisrühma juhatuse ainuliige Ago Nigul. ?Tehingu üksikasjade kommenteerimine on üldkoosoleku pädevuses,? põhjendas Ago Nigul kommenteerimisest keeldumist. ?Mööblimaja teiste aktsionäride jaoks ei muutu selle tehinguga küll midagi.?
  Jaagu ja Ago isa, Tarmeko põhiomanik ja Mööblimaja nõukogu esimees Olev Nigul ütles, et ta ei tea aktsiate müümisest suurt midagi. ?Olen vana mees ja istun nõukogus vaid kui esindusisik,? lisas Olev Nigul.
  Enn-Arno Sillari sõnul toimus kuu aega tagasi M-Investeerimisrühma aktsionäride üldkoosolek, kus juhatuse poolt oli ettepanek võõrandada mööblimaja aktsiad ligi 18 miljoni krooni eest, samas kui Balteco tegi pakkumise osta ise aktsiad 28 miljoni krooni eest. Kuna peale jäi Nigulite soov, andis Balteco asja kohtusse. Kohus tegi hagi tagamise määruse, millega keelas võõrandada aktsiaid alla 28 miljoni krooni. Novembri lõpus tegi Balteco uue pakkumise, tõstes hinda viie miljoni krooni võrra ehk 33 miljoni kroonini. Ettepaneku kaaskirjas juhtis Balteco tähelepanu sellele, et kuna M-Investeerimisrühma ja Mööblimaja juhtorganite liikmed langevad kokku, võidakse Mööblimaja aktsiate väärtust teadlikult alla hinnata.
  Balteco esindaja, advokaadi Villu Otsmanni sõnul on neil vaja kõigepealt selgust saada, millise hinna eest ja kellele Mööblimaja aktsiad võõrandati. ?Sellest sõltub veebruarikuusse planeeritud kohtuvaidluse sisu,? ütles Otsmann. ?Samas oleme seisukohal, et tehing alla Balteco poolt viimati pakutud 33 miljoni krooni on kahjulik tehing.?
  Jaak Nigul lükkas oponentide kahtlused aktsiate odava müümise kohta ümber. ?Müüsime mööblimaja aktsiad kallima hinnaga, kui meile kirjutas ette kohtumäärus,? lausus ta.
  Ükski küsitletud Tallinna Mööblimaja suurematest konkurentidest ei olnud mööblimaja aktsiapaki müümisest midagi kuulnud. ?Ega meid omanikevahetus eriti huvitagi, meid huvitavad tunduvalt rohkem konkurentide müügitulemused,? ütles sisustuskaubamaja Aatrium müügijuht Lemme Heinleht.
  M-Investeerimisrühma AS erastas 1995. aastal 51 protsenti Tallinna Mööblimajast. Tookord olid M-Investeerimisrühma osanikeks võrdselt kuus mööblifirmat, AS Balteco ja Forekspank. Tallinna Mööblimaja 25 töötaja moodustatud Kodumööbli ASile kuulus 20 protsenti. Praegu on Kodumööbli suurimaks aktsionäriks Olev Nigul.
  Tasapisi aktsiaid kokku ostes on Tartu mööblifirma ASi Tarmeko kauaaegsest juhist Olev Nigulist saanud firma suuromanik.
  Tarmeko kuuele juhtivtöötajale kuulunud AS FMC erastas 1994. aasta lõpus 66,6 protsenti RASi Tarmeko aktsiatest. Tehingu hind oli 65 miljonit krooni.
  FMC õigusjärglane AS CMF Kommerts omandas ülejäänud 33,4 protsenti Tarmeko aktsiatest 2000. aasta suvel avaliku müügi kaudu. Tasakaaluhinna kohaselt kujunes müüki pandud Tarmeko aktsiate koguväärtuseks 28,65 miljonit EVPd ehk tollase turuhinna juures 15,2 miljonit krooni.
  Ajakirjandus juhtis enne avaliku müügi lõppu tähelepanu sellele, et ilmselt ajasid Tarmeko tippjuhid eduka mööbliettevõtte teadlikult kahjumisse, et vähendada riigile kuuluvate aktsiate väärtust. Samal ajal kui Tarmeko majandusnäitajad 90ndate aastate teisel poolel muutusid järjest kehvemateks, suurenes Tarmeko tippjuhtidele kuuluva CMF Kommertsi kasum pöördvõrdelises seoses.
  Pärast Tarmeko lõplikku erastamist hakkas firma kauaaegne peadirektor Olev Nigul tasapisi oma kolleegide osalust Tarmeko omanikfirmas CMF Kommertsis välja ostma. Kahe aasta pärast sai Olev Nigulist CMF Kommertsi kontrollpaki omanik.
  Olev Nigul on metsa- ja mööblitööstuses juhtivatel ametikohtadel töötanud üle 40 aasta. Tarmeko nõukogu esimehel Olev Nigulil on kaks poega. Vanem poeg Jaak Nigul on töötanud Tarmekos alates 1995. aastast ? algul Tallinna esinduse juhatajana, seejärel viis aastat Tarmeko kommertsdirektorina ning alates 2002. aasta oktoobrist on ta Tarmeko tegevjuht. Noorem poeg Ago Nigul juhib Tarmeko tütarettevõtet ASi Tarmeko Kommerts.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Roheline või punane – potjomkinlus peab lõppema
Äbarik ja kiirustades tehtud punaste jalgrattaradade projekt pealinnas näitab ainuvõimule omaste võtete jätkumist uutes värvides, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Äbarik ja kiirustades tehtud punaste jalgrattaradade projekt pealinnas näitab ainuvõimule omaste võtete jätkumist uutes värvides, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Naftahinnad tõusid mitme kuu tippu
Naftahinnad on täna tõusnud enam kui 3 protsenti, sest USA naftavarud langesid oodatust kiiremini ning investorid ootavad nõudluse kasvu, vahendab Reuters.
Naftahinnad on täna tõusnud enam kui 3 protsenti, sest USA naftavarud langesid oodatust kiiremini ning investorid ootavad nõudluse kasvu, vahendab Reuters.
"Ida-Virumaa on ettevõtete paradiis"
Ida-Virumaa on ettevõtete jaoks paradiis, kus tegelikult on suur potentsiaal ja kuhu investorid tahavad tulla, ütles Tehnopol Startup Inkubaatori Narva programmijuht Olga Kurdovskaja saates “Delovõje Ljudi”.
Ida-Virumaa on ettevõtete jaoks paradiis, kus tegelikult on suur potentsiaal ja kuhu investorid tahavad tulla, ütles Tehnopol Startup Inkubaatori Narva programmijuht Olga Kurdovskaja saates “Delovõje Ljudi”.
Chemi-Pharm: kuidas toime tulla, kui nõudluse kasv on üle öö kolmekordne
Keemiatööstuse Chemi-Pharm tarneahelajuht Joonas Lahe rääkis Pärnu Tarneahelakonverentsil, et eelmisel aastal õnnestus neil ettevõtte käive enam kui kolmekordistada.
Keemiatööstuse Chemi-Pharm tarneahelajuht Joonas Lahe rääkis Pärnu Tarneahelakonverentsil, et eelmisel aastal õnnestus neil ettevõtte käive enam kui kolmekordistada.