Anne Oja • 14. detsember 2004 kell 22:00

Veskimägi õhutab maksudirektiivi muutma

Euroopa Komisjoni maksu- ja tollivolinikule Liszló Kovicsile saadetud kirja kohaselt tuleks direktiiv ümber sõnastada nii, et see vastaks tema algsele sisule, teatas rahandusministeerium eile.

Ministeeriumi hinnangul oli direktiivi algseks eesmärgiks soodustada kapitali vaba liikumist liikmesriikide vahel ja vältida topeltmaksustamist. Praegune Euroopa Kohtult pärinev direktiivi tõlgendus võimaldab aga teatud äriühingute struktuurid täielikult maksust vabastada ning moonutab konkurentsi, rõhutas ministeerium.

?Direktiivi muutmise korral võiks Eesti jätkata praeguse tulumaksusüsteemiga ka pärast 2009. aastat,? lausus rahandusminister Taavi Veskimägi.

?Eesti ettepanek on selgelt eristada nn juriidilise isiku tulumaksu, mida kogutakse kasumi jaotamise hetkel, ja dividendilt täiendavalt kinnipeetavat tulumaksu,? selgitas rahandusministeeriumi nõunik Erki Uustalu. ?Meie täpsustuse kohaselt reguleeriks direktiiv vaid dividendidelt kinnipeetavat tulumaksu. Muus osas direktiivi ei muudeta.?

Uustalu märkis, et praegu on veel vara öelda, kui paljud liikmesriigid Eesti ettepanekut toetaksid. Kõigepealt tuleb ära oodata Euroopa Komisjoni seisukoht.

Alternatiivina eurodirektiivi muutmisele tuleb Eestil muuta oma tulumaksuseadust. Avalikkusele on välja pakutud näiteks 10protsendilist ettevõtte tulumaksu ja investeeringureservide loomist. Ühe võimalusena on spekuleeritud ka ettevõtte tulumaksu täieliku kaotamisega, mis seaks löögi alla maksulaekumised riigieelarvesse ning tooks sekeldusi Eestiga äri ajavatele välisettevõtetele.

Kaubandus-tööstuskoja majanduspoliitika- ja õigusosakonna juhataja Reet Teder ütles, et omab hetkel liiga vähe informatsiooni Euroopa Komisjonile tehtud ettepaneku hindamiseks. ?Iseenesest on ettepanek üllatav, sest oleksime eeldanud, et meiega arutatakse nii kaaluka sammu astumine läbi,? lausus Teder.

Hetkel kuum