Väinu Rozental • 16. detsember 2004 kell 22:00

ERA-pankurite kohtusaaga lõpusirgel

Lihtmenetluse kokkulepe tähendab, et süüalune tunnistab oma süüd ning on nõus prokuröri pakutud karistusega.

?Kui Andres vahi all ei viibiks, poleks ta lihtmenetluse asjus läbi rääkima hakanud,? vahendas Andres Bergmanni sõnu tema õde Aet Bergmann, kes sai vennaga eile kohtusaalis mõne hetke vestelda.

Aet Bergmanni kinnitusel tuli lihtmenetluse läbirääkimise initsiatiiv prokuröride poolt. ?Lihtmenetluse kokkuleppe sisu on praegu leebem, kui see oli kaks aastat tagasi, sest suurem osa tsiviilnõudeid on ära langenud,? ütles Aet Bergmann, kuid ei soostunud midagi rohkemat täpsustama.

Tartu maakohus rahuldas eile prokuröri taotluse lõpetada krinaalmenetlus ERA Panga endise juristi Aet Bergmanni, endise IT-osakonna juhataja Mart Kallaste, endise asjaajamisosakonna juhataja Krista Rästa ja kindlustusfirma Polaris Vara töötaja Helve Luhasalu suhtes.

?Nende süü pole suur, nende vastu pole esitatud rahalist nõuet ning menetluse jätkamiseks puudub avalik menetlushuvi,? põhjendas Tartu maakohtu kohtunik Ingeri Tamm oma otsust.

Kolme ERA Panga endise juhtfiguuri ? nõukogu esimehe Andres Bergmanni, finantsdirektori Peep Akkeli ja panga Tallinna filiaali juhataja Raivo Lingi ? lihtmenetluse kokkuleppe arutamiseni kohus eile ei jõudnud, sest Peep Akkeli kaitsja, vandeadvokaat Imbi Seimar palus läbirääkimisteks nädala jagu lisaaega. ?Tsiviilhageja haiguse tõttu pole olnud võimalik tsiviilnõude osas läbirääkimisi pidada,? põhjendas Seimar edasilükkamise taotlust.

Tartu maakohus arutab võimalikku lihtmenetluse kokkulepet 23. detsembril.

ERA-pankurid taotlesid lihtmenetlust ka 2002. aasta sügisel. Tookord kokkuleppeni ei jõutud, sest osa süüdistatavatest ei olnud nõus prokuröri pakutud vanglakaristusega.

Äripäevale teadaolevalt pakkus prokurör tookord Andres Bergmannile karistuseks kolm ja pool aastat vangistust ning Jaak Kiikerile ja Peep Akkelile kolm aastat vanglakaristust.

Nädala aja pärast jätkuval istungil peaks kohus arutama ka ERA Panga endise juhatuse esimehe Jaak Kiikeri kaitsja vandeadvokaadi Kalev Bachmanni esitatud taotlust eraldada Kiikeri süüasi suurest süüasjast.

ERA Panga gruppi kuulunud kindlustusseltsi Polaris Vara endise juhataja Tarmo Rubeni kriminaalasi eraldati juba tänavu suvel ning kohus mõistis Rubeni lihtmenetluse korras tingimisi 1,5 aastaks vangi.

Hetkel kuum