Päevapööramise taliriitus Pärnu Vallikäärus

Christel Karits 17. detsember 2004, 00:00

Vaatamata veel kesknädalal valitsenud koerailmale ei heida lavastaja Raivo Trass meelt ja kutsub kõiki esiemade ja -isade uskseid Pärnu Vallikääru ühiselt lõbutsema, mängima, naerma, laulma, tantsima ja uskuma.

Jõulukuu 18. päeval saab Pärnu Vallikäärus alguse taliriitus ?Pööripäeva päike?.

?Sellist asja pole varem tehtud,? toob lavastaja Raivo Trass peamise põhjuse, miks peaks publik vaatamata sandivõitu ilmale kohale tulema. ?Lugu räägib naljast ja lõbust läbi uskumuste ja kombetalituste. Seega meist endist,? avab ta ja leiab taliriituse olevat hea põhjuse korraks teleri tagant välja saada või kaubamajades ringikammimisest loobuda.

Iidsete puude all kerib end lahti lugu eestlastest ja nende igavesest igatsusest päikese ja soojuse järele. Loodusrahvana teadsid meie esivanemad hästi, kuidas ilmaväge ilusa ilma loitsimisel appi võtta. Sellest ka lugu.

Etenduse idee autor on Raivo Trass ise, tekst on Sven Kivisildnikult.

?Tegu on väga hea tekstiga,? kinnitab Trass. ?Siin avaneb Sven Kivisildniku kui kirjaniku ja poeedi varjatum külg. Publik saab näha, et Kivisildnik on rahvalikult soe, lõbus ja tark.?

Kuigi Raivo Trass keeldub kasutamast sõna muusikal ja kordab, et tegu on riitusega, ütleb autor Sven Kivisildnik, et näha saab siiski koguperemuusikali. Lihtsat lugu päikese tagasitoomisest, milles tegelasteks kaks muinaseesti peret. ?Muidugi on loos kerge nihe sees,? möönab ta ja lubab: ?Kui asjaolud hästi kokku langevad, tuleb sellest ideaalne meelelahutus kogu perele.?

Kivisildnik ütleb, et Raivo Trass on Eesti näidendeid väga hästi lavastanud ja et Feliks Küti etendusele kirjutatud muusika on väga hea. ?Nii head vabaõhuetendust pole veel Pärnus tehtud,? lubab ta, lisades, et muidugi võib esmase reaktsioonina tunda, ?et okse tuleb?, kuuldes, et tegu on Eesti autori laulumänguga. ?Sain väljakutsega hakkama ja nüüd on see midagi enamat kui laulumäng. Kaldub sinna kunsti poole.? Kivisildnik on täiesti kindel, et keegi vaatajaist ei pettu. ?Olin esimesel lugemisproovil ja terve trupp lagistas naerda ning endal ka tulid pisarad silma,? häälestab ta publikut laupäevaseks esietenduseks.

Kunstnik Andrus Jõhvik ning muusika autor Feliks Kütt.

Pereema mängib Lii Tedre, pereisa Ahti Puudersell, tütart Ireen Kennik ja poega Lauri Kink. Naabrinaist ja naabrimeest kehastavad Kaili Närep ja Sepo Seeman, teekäijat Ago Anderson.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing