Metsanduskontsern StoraEnso plaanib oma tselluloositootmise Euroopast ära kolida.
?Meie pikaajaline strateegia on tselluloositootmine Euroopast ja Põhja-Ameerikast Aasiasse ja Lõuna-Ameerikasse ja võibolla ka Venemaale üle viia,? ütles 1999. aastast kontserni juhtinud Jukka Härmälä pikemas intervjuus Rootsi päevalehele Dagens Nyheter.
Majanduslikult on tulusam tselluloosi toota kiiresti kasvavast eukalüptist, mis saab raieküpseks 10-15 aastaga. Põhjalas kasvab mets raieküpseks alles 70-80 aastaga.
Härmälä sõnul jääb 4,5 miljardi Rootsi kroonine investeering Rootsi Kvarnsvedeni tehasesse viimaseks suuremaks investeeringuks põhja-poolkeral. See ei tähenda siiski investeerimiskeeldu ? rahapaigutused seadmete moderniseerimisse jätkuvad ka edaspidi.
Härmälä ei välista, et kümne aasta pärast rajab StoraEnso oma tselluloosivabriku ka Hiina, kus praegu on alustatud maa ostmist ja metsa istutamist.
Tüüpnäide on Veracel Brasiilias. Seal istutati 1994. a metsa, mis on nüüd raieküps. Aasta lõpuks toodab sinna ehitatud tehas 900 000 tonni tselluloosi.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.