Keraamika tootmisega on Juks tegelenud taasiseseisvumise algusest. Alustas tootmisega Põlva kandis 1997. aastal, kui ostis Raplamaal Atla mõisa, tõi osa tootmisest sinna üle. Põlvamaal valmivad savist toorikud, Atlas need põletatakse ja glasuuritakse ning siit rändavad nad laiali üle Eestimaa ja Euroopa. Praegu on Juksi sõnul tootmises ümmarguselt 400 erinevat nimetust vaase, kausse, kanne, pudeleid, puuviljavaagnaid ? ühesõnaga kõike, mida on savist võimalik teha ja millele kuju anda.
Teistest keraamikatoodetest erineb Atlas valmiv eelkõige kindlasti välimuse poolest. Nimelt jätab enamiku toodete pealispind vana ja väärika mulje. Juks ise nimetab seda vanutatud glasuuriks. ?Just välimus on see, mis on minu keraamika teinud teretulnuks paljudel vanaajapäevadel, keskaegsetel üritustel ja laatadel,? selgitab Juks. Ja sellised üritusi korraldatakse viimastel aastatel sageli.
Sel aastal on plaanis osaleda kindlasti Tartus toimuvatel hansapäevadel, läbirääkimised käivad ka Gotlandil toimuvate vanaajapäevade osas. Alati ollakse kohal oma väljapanekuga ka Luige kevadlaadal. Mõisakeraamikas on valminud ka mitmete Eesti toitlustajate, näiteks Pärnu Seegi restorani ja Tallinnas Harju tänaval asuva Bakuu restorani nõudekomplektid.
Juksi sõnul pole savinõud kindlasti vastupidavuselt võrreldavad tänapäevase keraamika ja klaasiga, kuid ajaloolisse keskkonda sobivad nad ideaalselt. On ju savinõudel tuhandete aastate pikkune valmistus- ja kasutuskogemus. Samas tõdeb Juks, et Mõisakeraamika toodangut võib edukalt ka nõudepesumasinas pesta. Kui pole tegu just vanemate ja suuremate pesumasinatega, kus tekkiv vibratsioon savinõud lõhub.
Lisaks Eestile rändab Mõisakeraamika toodang paljudesse naaberriikidesse ja Euroopasse. ?Müüme Prantsusmaale, Saksamaal on üks kauplus, mis meie toodangut turustab, samuti Soomes, Rootsis ja Norras,? selgitab Juks. Ukraina pealinnas Kiievis on koguni neli kauplust, mis Mõisakeraamikat müüvad. ?Ukrainas tehakse ka palju savitooteid ja konkurents on seal tihe,? räägib Juks. ?Kui omahinnalt on tase peaaegu sarnane, siis teeb meie tooteid seal pisut kallimaks vahendustasu.?
Rääkides müüginumbritest, mainib Juks, et viimased paar aastat on olnud taas edukamad ja müük suurem. ?Aastatetagune terrorilaine ja sõjad kahandasid turistide arvu, nüüd on ajad rahulikumad ja inimesed reisivad ka rohkem,? arvab Juks.
Mõisakeraamikas on läbi aastate valmistatud ka kõikvõimalikku firmasümboolikaga keraamikat, mida paljud asutused ja organisatsioonid heal meelel tellivad.
Ühe äriideena plaanib Juks hakata tootma keraamilisi matuseurne. ?Soomes on nõue, et keraamilised matuseurnid peavad olema maatuvad,? räägib ta. ?See tähendab seda, et 30 aastaga peab urn pinnases lagunema.? Eelmisel aastal saatis Juks oma proovitooted Soome testida ning tänaseks on tal olemas vastav sertifikaat, mis tõestab toote sobivust.
Eelmisel aastal pälvis Raini Juks Raplamaa kultuuripreemia. Kuna tema arvates oli selline tunnustamine talle pisut üllatav, otsustas ta saadud summa suunata maakonna laste kunstimeele arendamisele. Nii saidki kõik Raplamaa lasteaedade mudilased omale kukeaasta alguse puhul savist kuke, millele siis iga laps oma tahtmise ja fantaasia kohaselt sai pintslit ja värvi kasutades kirju sulerüü selga maalida. Kui kuked värvitud sai sellest uhke näitus, mis teistelegi vaatamiseks Raplasse välja pandi.
Ühe omapärasema ja uudsema tootena on Mõisakeraamikal töös erineva hulga sahtlite arvuga puidust kummutid. Omapära seisnebki selles, et kummuti jalad ja sahtlid on savist. Sahtlite pealispinna annab katta erinevat värvi glasuuriga ja kirjutada sinna näiteks märksõnad sahtlite sisust, nt ?niidid?, ?nööbid?, ?preservatiivid?, ?peenraha?.
Kuna ma ise ka korjan tihti kokku kõiksugu vanemat keraamikat, siis oli minu jaoks üllatuseks võimalus anda tänapäeva toodetele ehedalt vana välimus. Mõisakeraamikas on sellised tooted olemas. Kolmekordse põletusega saab savinõude glasuur tõeliselt vana ja pragulise väljanägemise, nagu olekski tegemist sajandivanuste esemetega.
Seegi Maja restoran Pärnus kasutab juba kuuendat aastat Mõisakeraamika toodangut. Kuna tegemist on keskaegse interjööriga söögikohaga, sobivad savinõud meile ideaalselt. Võiksid olla küll pisut vastupidavamad, sest kipuvad vähem kuumust kannatama ja kokkupuutel purunema, aga sellest tuleb aru ka saada, et savitooted ongi sellised. Eks me ole ise ka harjunud nõudega õrnemalt ringi käima.
Seotud lood
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.