Ülo Toomsalu • 27. juuli 2005 kell 6:21

PM: Riigi rapsitehas sipleb võlgades

Riigile kuuluval rapsitöötlejal ASil Werol Tehased on suuri raskusi 30 miljoni krooni leidmisega, sest pangad ei taha ettevõttele enam laenu anda.

Just puuduva 30 miljoni krooni pärast lükkas firma nõukogu eelmisel nädalal edasi firma uue majandusaasta eelarve kinnitamise. Väidetavalt töötab firma jooksvalt küll väikeses kasumis, kuid oma suurte võlakohustuste täitmiseks sellest ei piisa, kirjutab Postimees.

Weroli nõukogu esimehe Raul Rosenbergi sõnul on probleemid tõsised, sest võlausaldajad ootavad raha ning pole võimatu, et mõne kannatus katkeb ja ta esitab ettevõtte vastu pankrotiavalduse.

Kui pangad laenu ei anna, siis on võimalused mõõnast väljatulekuks äärmiselt napid ? riik võib augu katta erakorralise rahasüstiga, firma saab koos kohustustega maha müüa või siis anda põllumajandusministeeriumi loodud Maaelu Edendamise Sihtasutusele (MES).

Kõige reaalsem ongi just viimane variant, sest muu hulgas põllumeestele raha laenamisega tegelev MES saaks sellisel juhul ise pikaajalise laenuna ettevõttele rahasüsti teha. Veel on see võimatu, sest seaduse järgi ei tohi MES oma asutaja ehk siis ministeeriumi omanduses olevale firmale raha laenata. Küll aga võib laenu anda tütarfirmale.

Kinnitamata andmetel tahab põllumajandusminister valitsuse kabinetiistungile sellise plaaniga minna juba tuleval nädalal, sest sügis ja rapsi kokkuostu aeg läheneb kiiresti.

Pangad on ettevõtte suhtes skeptilised nii selle kehva majandusolukorra ja suure laenukoormuse kui ka segase tuleviku pärast.

Hetkel kuum