Loomsete jäätmete käitlemise tehase sisseseades avastatud vigade tõttu nõuab rahandusministeerium Saksa pangalt DZ Bank AG pea kaheksat miljonit krooni.
Kahe aasta eest sõlmis rahandusministeerium lepingu Saksa ettevõttega UMAG Technologie GmbH, mille järgi firma pidi tarnima Väike-Maarjasse kerkinud loomsete jäätmete käitlemise tehase sisseseade. Riik tasus seadmete eest Phare programmist saadud 3,6 miljonit eurot ehk umbes 57 miljonit krooni.
Tehast tööle pannes selgus, et tehnikaga on midagi lahti. Et seadmetega seonduvate probleemide põhjuseid täpsemalt selgitada, tellis rahandusministeerium tehnilise ekspertiisi Tallinna Tehnikaülikooli vastavatelt asjatundjatelt, kirjutab Postimees.
Ekspertide tuvastatud puudustele ja analüüsi järeldustele tuginedes teavitas rahandusministeerium lepingupartnerit.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seadmed tarninud firma polnud etteheidetega nõus ega soostunud ka finantsgarantii tähtaega pikendama.
Seepeale nõudis rahandusministeerium Saksa pangalt finantsgarantiid kogusummas 7,95 miljonit krooni, sest lepingupartner ei olnud seadmete garantiiajal kohustusi täitnud. Pank vastas aga eitavalt, tuues põhjenduseks esitatud dokumentide vormistuslikud puudujäägid.
Põllumajandusministeeriumi välissuhete ja eurokoordinatsiooni osakonna juhataja kt Olavi Petron ei soovinud avaldada, millised vead tehase seadmetel on, öeldes, et just see ongi vaidluse koht, kuid mööndes, et tarnijale tehti mitmeid märkusi.
Petron sõnas, et Saksa pangalt nõutav finantsgarantii 7,95 miljonit krooni on vaid osa garantiist. «Saime selle summa lüües kokku oma ettekujutuse vajakajäämistest ja nende parandamise hinna,» lisas ta.
Rahandusministeeriumist öeldi Postimehele, et ministeerium ei kaalu veel praegu kohtusseminekut tarnija vastu, kuna läbirääkimised puuduste ja finantsgarantiide osas alles käivad.