Romet Kreek • 28. september 2005 kell 22:00

Nafta hinna langus võib ajutiseks jääda

Nafta hinna vahepealne langus võib sillutada teed tõusule. Languse põhjus on omapärane ja see võib tulevikus tekitada probleemi.

Naftatöötlustehased on vähendanud tootmist seoses orkaanide Rita ja Katrina liikumisega. Seitse Ida-Texases ja Lääne-Louisianas asuvat naftatöötlustehast on Rita tagajärjel rivist väljas üleujutuste või elektrita oleku tõttu. Kui naftat ei saa töödelda, pole ka toornaftat tarvis.

Mehhiko lahel seisab nafta tootmine, mille mahuks on tavaliselt 1,5 mln barrelit päevas. New Wave Energy naftakaupleja sõnul prognoositakse, et USA naftatöötlustehaste toodang on tavapärasest kaks miljonit barrelit väiksem.

Kui tehased tööle saab, muutub naftaturul olukord taas pingeliseks.

Kuid kui naftatöötlustehased alustavad lähinädalatel ja -kuudel täisvõimsusel tööd, on taas rohkem naftat tarvis.

Mehhiko lahel on Rita teinud rohkem kurja, kui Katrina teha suutis. Paljud puurtornid on purunenud, mõned asuvad suisa sadakonna miili kaugusel töökohast ja mõned on suisa kadunud (uppunud?).

Kui on tarvis uusi naftapuurtorne, siis nendega võib aastaid aega minna. FT.com kirjutas, et analüütikute hinnangul on puurtornide tootjate tootmisvõimsused koormatud. Täna tellitud puurtorn ei saa tõenäoliselt tööle enne 2008. või 2009. aastat. Üks naftapuurtorn maksab 90?550 mln dollarit.

Hetkel kuum