22. detsember 2005 kell 22:00

Maavarade kaevandamine kallineb

Eile kinnitas valitsus riigile kuuluva maavara kaevandamisõiguse tasu määrad järgmiseks neljaks aastaks. Määrad tõusevad aastate kaupa, sest praeguse kaevandamise intensiivsuse juures ammendataks osa Eesti maavaravarusid juba paarikümne aastaga. Muudatusega loodab valitsus vähendada maavarade tarbimist ning kutsuda ettevõtjaid kasutama alternatiivseid lahendusi.

?Kümme päeva on uue aastani ? sellisest asjast tuleb aasta või mitu ette teatada,? sõnas Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane ning lisas, et ettevõtetes ei käi asi nii, et miljon sinna, miljon tänna. Seetõttu esitas Rebane ka koos liidu liikmetega valitsusele määruse koostamisel oma ettepanekuid. ?Keskkonnaministeerium tuli meile vastu,? sõnas ta ja lisas, et ettepanekutest oli ka kasu ja esialgset hinnatõusu tõmmati natuke tagasi.

?See lööb meie eelarve lõhki,? sõnas Kunda Nordic Tsemendi juht Tapio Aura, kelle sõnul polnud augustis, mil firma eelarvet koostati, hinnatõusuga arvestatud. ?Ei oska öelda, mitme miljoniga see meid mõjutab,? rääkis ta.

Eesti Põlevkivile, mille eelarves samuti juhi Mati Jostovi sõnul muudatustega ei arvestatud, tähendab hinnatõus täiendavat raha, mis Jostovi sõnul tuleb lihtsalt ära maksta. ?Kolm kuud peame maksma kaks korda kõrgemat keskkonnatasu, saamata ise tulu,? kirjeldas ta, täpsustades, et firma majandusaasta lõpeb järgmise aasta märtsis. ?Aga saame hakkama. Kui ei saa, läheb Eestimaal külmaks ja pimedaks,? sõnas ta kerge huumoriga.

Määrade tõstmisega kaasneb lõpptoodete hinnatõus, pidas maxit Estonia arendusdirektor Tõnu Mürk tõenäoliseks. ?Eks see paratamatult tõstab kulusid ja millalgi peab see ka hinnas kajastuma,? sõnas ta.

Vastuseks küsimusele, kas valitsuse plaan vähendada maavarade tarbimise kasvu võib õnnestuda, vastas Mürk, et see paratamatult vähendab kasutamist. ?Peaks sundima, kus vähegi võimalik, maavara efektiivsemalt kasutama või kasutama alternatiive,? rääkis ta.

Valitsuse otsuse järgi tõuseb põlevkivi kaevandusõiguse tasu kahekordseks ja turbal kolmekordseks, vähekvaliteetsetel ehitusmaterjalidel jääb samaks ning madalamargiliste ehitusmaterjalide kaevandamise hind tõuseb 20%.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum