Aastaaruannete koostamise reeglid muutusid mullusega võrreldes

Indrek Alliksaar 30. jaanuar 2006, 00:00

Raamatupidamise aastaaruande koostamisel tuleb järgida uusi reegleid ja muudetud põhiaruannete skeeme.

Käes on aeg, mil paljud raamatupidajad koostavad raamatupidamise aastaaruannet. Esmapilgul võib tunduda kiire ning lihtsa lahendusena eelmise aastaaruande täiendamine 2005. aasta andmetega ja õigetes kohtades andmete muutmine. Selline lähenemine võib aga saada tagasilöögi, kui aruanne sattub audiitori kätte ja aruande koostaja on sunnitud kuulama ära loengu Eesti hea raamatupidamistava muutustest 2005. aastal ning oma tööd uuesti alustama. Halvimal juhul annab juba üldkoosoleku poolt kinnitatud aastaaruande puudustest oma määrusega teada äriregister.

Nimelt jõustusid 1. detsembril 2005 raamatupidamise seaduse muudatused, millega muudeti muuhulgas põhiaruannete - bilansi ja kasumiaruande - skeeme. Samuti muudeti nõudeid raamatupidamise aastaaruande lisades esitavale informatsioonile. Seega peab isegi juhul, kui ettevõtte arvestuspõhimõtted eelmise aastaga võrreldes sisuliselt ei muutu, arvestama uute vormistamisnõuetega.

Milline oleks siis valutum tee vorminõuetele vastava raamatupidamise aastaaruande koostamiseks? Kindlasti on üheks võimaluseks aasta alguses laialt pakutavate raamatupidamise aastaaruande koostamise koolitustel osalemine. Lisaks aruande koostamist lihtsustavatele nõuannetele jagatakse sellistel koolitustel tihtipeale ka kehtivatele reeglitele vastava aastaaruande näidiseid.

Juhul kui koolitusel osalemine osutub võimatuks, lihtsustaks aruande koostamist ikkagi näidisaruande kasutamine. Kuigi ükski näidis ei paku lahendusi igaks elujuhtumiks, katavad need siiski levinumad arvestusvaldkonnad ja säästavad aruande koostajat "jalgratta leiutamisest".

Näidisaruandeid jagavad suuremad audiitorfirmad tasuta internetis ning näidistele lisaks on vabalt saadaval ka kontrollküsimustikud, mida kasutakse raamatupidamise aastaaruannete kontrollimisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing