Ettevõtluse vaenlane ja äriliidrite sõber

ÄP 03. märts 2006, 00:00

Edgar Savisaart toetavad äriliidrid võivad öelda, et nende investeeringud Savisaarde ja Keskerakonda on end ära tasunud.

Kuigi ettevõtjad on toetanud kõiki erakondi ja traditsiooniliselt on nad joondunud liberaalset majanduspoliitikat ajanud Reformierakonna taha, pole ühelgi parteijuhil nii tihedaid ja mitmekülgseid sidemeid Eesti ärieliidiga kui praegusel majandusministril. Tänane Äripäev toob selle "päikesesüsteemi" suurimad planeedid teie ette.

Tõsi, ettevõtjate toetus Keskerakonnale läheb esmapilgul loogikaga vastuollu. Keskerakonna programm ei ole nimelt üldse ettevõtjate programm.

Esiteks kuulutab partei ennast keskklassi parteiks. Teiseks on Keskerakonna sihiks "turvaline euroopalik heaoluriik", mis teatavasti on ajanud ELi riikide sotsiaalsüsteemid kokkukukkumise äärele.

Kolmandaks pooldab partei astmelist tulumaksu ja "soovib luua ühiskonna, kus suurem osa rahvuslikust rikkusest jaotuks enamuse vahel ega koonduks vähemuse kontrolli alla" - otsene vihje sellele, et mõnel mehel on raha liiga laialt käes ja tarvis oleks osa ümber jagada. Neljandaks ei toetanud erakond Euroopa Liiduga liitumist, kuigi valdav enamik ettevõtjaid seda kindlalt tegi.

Eestile edu toonud valitsevat majanduspoliitikat nimetab Keskerakond oma programmis "äärmusliberaalseks ideoloogiaks" ning riigi osakaalu suurendamist peetakse vajalikuks öeldes, et "riik peab muutuma senisest aktiivsemaks majandussubjektiks".

See kõik on pigem ettevõtjavaenulik poliitika. Kasu on tulnud mujalt. Savisaare puhul on tegemist mehega, keda pole suutnud kodumaise poliitika tipust taandada ükski skandaal. Teda on sunnitud tagasi astuma küll peaministri, küll Tallinna linnapea kohalt, aga ta pole kunagi kadunud kauemaks kui mõneks kuuks.

Mis võiks olla veel kujukam, kui see, et Edgar Savisaar juhtis Emori andmetel eelmisel aastal nii kõige populaarsema kui ka kõige ebapopulaarsema poliitiku edetabelit.

Keskerakond on Eesti suurima toetajaskonnaga erakond, mille taga on olnud stabiilselt enam kui viiendik rahvast. Sellise parteiga on kasulik asju ajada, sest üksikküsimustes on neil võimu oma toetajate soovidega ka praktikas arvestada.

Tänases Äripäevas toodud suurärimeeste näited tõestavad, et Keskerakonna ja selle liidriga hea läbisaamine toob tulemusi. Tallink, Kalev, Falck, Merko Ehitus on saanud riigilt või Tallinna linnalt tulusaid tellimusi ja häid tingimusi. Seega on Keskerakond saanud nii varblase peos kui tuvi katusel - valimistel tuleb erakond võimule pensionäride ja venekeelse elanikkonna häältega, kuid samas tagab ta endale ettevõtjate rahalise toetuse sellega, et esindab konkreetsetes küsimustes kindlate isikute huve.

Lõpuks taandub Keskerakonna ja selle juhi toetamine iga ettevõtja jaoks küsimusele, kas talle on kasulikum oma või ettevõtete asja ajamine. Kui esimene, siis tasub suurem rahapaigutus ennast suure kindlusega ära. Kui viimane, siis võiks igaks juhuks mõelda ka kõnekäänule oksal istumisest ja saest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing