Keerdtrepp säästab ruumi

Marina Tigasing 02. august 2006, 00:00

Keerdtrepid jagunevad kolme põhirühma: metallist, metallist ja puidust ning raudbetoonist trepid.

Metallist trepid, mida sagedamini kasutatakse evakuatsioonitreppidena, on leidnud tee ka büroodesse.

Vaikla Stuudio OÜ sisearhitekti Urmo Vaikla arvamuse kohaselt ei maksa keerdtreppi kontorisse paigaldada lihtsalt ilu pärast, sest üldjuhul on keerdtrepp ette nähtud siiski liikumiseks kahe korruse vahel.

Samas aga ei tohiks keerdtrepp liiga väikese läbimõõduga olla, kuna kitsal trepil on väga raske ja isegi ohtlik liigelda. Lisaks võib sellistel treppidel muutuda keeruliseks esemete transport, rääkimata mööblist, mis ilma kaelamurdvate trikkideta ilmselt jääbki alumisele korrusele.

Visari Metallitööd OÜ meister Ain Baumann selgitab, et ehkki esmapilgul võib metallist keerdtrepp büroos võõras tunduda, räägivad metalli kasuks pikk kestvus ja suur kulumiskindlus. Negatiivse poolena toob ta välja asjaolu, et metall on siiski külm materjal ja seega eelistatakse pigem puittreppi.

"Sisetingimustes on trepiastmed üldjuhul siledapinnalised, et ei tekiks ohtlikke olukordi. Ning vastavalt kliendi soovidele käsipuu kas sepistatud, puit kombinatsioonis metalliga või täismetallist," räägib Ain Baumann.

Välitingimustes on trepiastmed võrelised, mis on mõeldud ohutuks liikumiseks. Täismetallist keerdtrepi hinnavahemik on 16 000 - 18 000 krooni, millele lisandub käsipuu maksumus.

Prominent Plastik Metall OÜ juhataja Ain Mustriku sõnul sobib büroosse puidu ja metalli kombinatsioonis keerdtrepp rohkem, sest see pole nii range nagu täismetallist trepp.

"Pakutavate keerdtreppide kandekonstruktsioon on metallist, mis on kaetud pulbervärviga. Astmeid valmistame nelja eriliiki puidust, mida kliendi soovil kas toonime, lakime või õlitame," selgitab Mustrik.

Puudusena kulub sellisel trepil puit tunduvalt kiiremini kui metall. Lisaks avaldavad mõju ka klimaatilised tegurid.

Mustrik soovitab kasutada puitosade vastupidavuse pikendamiseks spetsiaalseid hooldusvahendeid, mis kaitsevad puitu määrdumise, kriimustuste ja ka niiskuskahjustuste eest.

Puidust-metallist trepid on täismetalltreppidest kallimad.

"Kuigi lõpliku hinna määravad ära siiski materjali kogused ja töö keerukus, on metallist ja puidust trepid täismetallist treppidest 2,5 korda kallimad," tõdeb Mustrik.

Ka raudbetoonist keerdtrepid pole kuhugi kadunud. Pigem vastupidi.

E-Betoonelement ASi kommunikatsioonijuhi Margit Kimmeli sõnul on keerdtrepp eelkõige arhitektuuri- ja disainielement, mis paigaldatakse piiratud trepilahendamise võimalustega ruumi.

Betoonkeerdtrepid jagunevad ehituslikult umbkeerdtreppideks ja keskpostiga keerdtreppideks.

Kui esimese tüübi puhul valmib trepp ühtse tervikuna, siis keskpostiga trepp koosneb detailidest, mis kohapeal kokku monteeritakse.

Ehkki betoontreppide hinnad algavad 30 000 kroonist, on nende eelisteks peamiselt suur vastupidavus kulumisele ning mehhaanilistele vigastustele.

Lisandub veel müra- ja tulekindlus ning samuti ei vaja betoontrepid erilist hooldust.

"Hea tehase ettevalmistus valmisdetailide näol lubab kliendile pakkuda kiiret lahendust ning lisaks annab lai kombineerimise võimalus teiste materjalidega kordumatuid arhitektuurilisi lahendusi," selgitab Kimmel.

Ka sisearhitekt Urmo Vaikla kutsub lisaks tehnilistele omadustele ja majanduslikule tasuvusele võtma keerdtrepi valikul aluseks kindlasti ka arhitektuurilise sobivuse ümbritseva ruumiga.

Eriti efektseteks näideteks ja ümbritseva siseruumiga arhitektuuriliselt hästi haakuvateks peab Vaikla Tallinna vana kultusrestorani Pegasuse keerdtreppe.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:10
Otsi:

Ava täpsem otsing