Maksudega petnud kohtuekspert peab riigile üle miljoni krooni tagasi maksma

Anne Oja 28. august 2006, 00:00

Tiina Metsalu ja tema advokaat Priit Lätt olid eelmiseks reedeks jõudnud prokurör Andrei Voroniniga põhimõttelisele kokkuleppele, et naine tasub maksuametile 1,2 miljonit krooni. Kõne all on olnud ka summa 1,4 miljonit krooni.

Voronini sõnul sõltub summa paljudest asjaoludest, mida ei saa hetkel veel kommenteerida. "Lõplik kahjusumma on tegelikult veel selgusetu," ütles prokurör.

Kohtusaalis selgus, et Metsalul oli pangalaenu võtmine pooleli. Maksegraafik koostatakse kümnele aastale, rääkis Lätt prokurörile. Laenukomisjon langetab otsuse täna.

Algselt süüdistas prokurör Metsalut tahtlikus valeandmete ja võltsitud dokumentide esitamises, mille tulemusel jäi maksudena laekumata 2 146 316 krooni. Maksuametile deklareeris Metsalu valeandmeid 1998. aasta märtsist 2002. aasta maini OÜ Sanaale juhatuse liikmena. Asja uuris kaitsepolitsei.

Väidetavalt fiktiivsete arvetega sai Sanaale õiguse käibemaksu tagasi küsida. Praeguseks on valeks peetud dokumente ja sellest tulenevat kahjusummat vähendatud, kuid kohtuliku kokkuleppe sõnastus tekitas veel reedelgi tulist vaidlust.

Kohtumajas ülitagasihoidliku mulje jätnud Tiina Metsalu kaitsja ning süüdistaja vaheliseks kähmluseks kujunenud läbirääkimistel suurt sõna ei võtnud. Ootamatu sõnarahe alla jäänud prokurör hüppas aga oma kohalt püsti ning jätkas jalalt jalale tammudes.

Kui sõnasõda läbi oli, andis kohtunik Merike Allikmäe maksegarantii vormistamiseks nädala pikendust. Praeguste plaanide kohaselt läheb Metsalu kohtulikule kokkuleppele allkirja andma tuleval reedel.

Kohtuekspertiisiseadus keelab riiklikult tunnustatud eksperdiks võtta neid, kes on tahtlikus kuriteos süüdi mõistetud või keda on halduskorras karistatud korruptsiooni eest. Samas ei lase seadus eksperte hilisemal karistamisel nimekirjast välja arvata.

"Kohtuekspertiisi seaduse muutmine ja täiendamine on meil igatahes selle aasta tööplaanis," kommenteeris justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna karistusõiguse ja menetluse talituse juhataja Saale Laos. "Tuleb tunnistada, et riiklikult tunnustatud ekspertide süsteemi loomisel ei osatud lihtsalt sellist probleemi ette näha."

Riiklikult tunnustatud ekspertide nimekirja kantud Tiina Metsalult saab tellida põhivara hindamise, äriühingu raamatupidamise ja finantsekspertiise alates 2002. aastast. Justiitsministeeriumi andmetel on Metsalu riiklik ekspert kuni tuleva aasta lõpuni.

Varem seaduserikkumiste pärast korduvalt karistatud Tiina Metsalu on avalikkuse tähelepanu alla sattunud mitmes skandaalis.

Möödunud aastal määras altkäemaksu välja pressinud kohtunik Ardi Šuvalov Metsalu maksueksperdiks nn Kakumäe Võrkude kriminaalasjas, kus maksupettuses, rahapesus ja korruptsioonis süüdistati ärimees Andres Davõdovit, endist kaitsepolitseinikku Priit Tikerped ja endist Tallinna abilinnapead Vladimir Panovi.

Möödunud kümnendil tegi Metsalu OÜ Sanaale kaudu raamatupidamist rahakantimisega vahele jäänud juustumüüjale Estover-Kaubanduse AS. Firma pettis aastatel 1997-2001 riiki käibe- ja tulumaksuga, juurdemääratud maksusumma koos intressidega küündis ligi 4 miljoni kroonini.

Karistusregistri andmetel tegid nii maksuamet kui ka Harju prefektuur Metsalule 2003. aastal 3000kroonise trahvi. Naine oli maksuhaldurile esitanud valeandmeid ja rikkunud korruptsioonivastast seadust.

Esmakordselt kirjutati Metsalust seoses endise Tallinna politsei juhi ja praeguse siseministri Kalle Laaneti liisitud luksusliku ametiautoga. Riigihangete seaduse eiramise eest sai Laanet tookord 4200 krooni trahvi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing