Mariliis Pinn • 11. november 2006 kell 11:06

Vallalt 120 000 krooni välja petnud lasteaiajuht sai süüdistuse

VariaViru ringkonnaprokurör Rita Hlebnikova esitas süüdistuse Vaivara valla Sinimäe lasteaia endisele juhatajale Thea Liivale, kes pettuse teel soetas endale vallarahaga 120 000 krooni väärtuses asju.

Prokurör süüdistab Liivat dokumendi võltsimises ja võltsitud dokumendi väljaandmises ning ametiseisundi kuritarvitamises. Hlebnikova sõnul esitas endine lasteaiajuhataja mitme aasta jooksul Vaivara vallale tasumiseks 69 võltsitud arvet, mille eest ta tegelikult oli ostnud enda tarbeks ehitusmaterjale, mööblit ja muid esemeid, kirjutas Põhjarannik.

Hlebnikova sõnul võib imestada vallavalitsuse töökorralduse üle, mis võimaldas lasteaiajuhatajal süstemaatiliselt vallaraha välja petta. "Ent uurimise käigus ei ilmnenud ühegi vallaametniku kuritegelikku seost toimunuga," ütles Hlebnikova.

Prokuröri sõnul tunnistas süüdistatav täielikult oma süüd juba uurimise algjärgus, kui ei osanud oma tegusid kuidagi selgitada. Thea Liiva, tema kaitsja ja prokuröri vahel sõlmitud kokkuleppe alusel nõustus süüdistatav poolteise aasta pikkuse vangistusega tingimisi, katseajaga 18 kuud ja kohustusega hüvitada tekitatud kahju kuue kuu jooksul. Kokkuleppe peab lihtmenetluse korras kinnitama Viru maakohus.

Vaivara vallavanem Veikko Luhalaid rääkis eelmisel aastal Põhjarannikule, et Liiva petuskeem tuli välja juhuslikult: ta oli ühest kauplusest 2004. aasta lõpus teinud 5000 krooni väärtuses ostu, kuid kuna vallaeelarve võeti vastu alles järgmise aasta märtsis, ei saanud ta selle eest kohe aasta alguses tasuda. Kuna kauplus tahtis aga oma raha kätte saada, pommitas ta algul sellekohaste nõudmistega lasteaeda, siis aga vallavalitsust. Arvel, mille Liiva vallavalitsusele tasumiseks esitas, oli kirjas, et ostetud on tolmuimeja.

"Kui andsin korralduse kontrollida tolmuimeja ostu, tuli välja, et seda tolmuimejat pole olemaski. Näidati mingit aastaid tagasi ostetud tolmuimejat, mille hind oli veidi üle 1000 krooni," kõneles Luhalaid. Pärast seda palus vallavalitsus kauplusel saata oma arve, millest selgus, et Liiva on neilt sama summa eest ostnud hoopis kaminatarbeid. "Mõlemal arvel oli sama number ja kuupäev," rääkis Luhalaid.

Pärast pettuse ilmsiktulekut lahkus Liiva eelmise aasta 1. juunist omal soovil lasteaiajuhataja ametist. Praegu töötab ta ühes Rakvere lasteaias. Tänavu oktoobris valiti Liiva nende tosina Rakvere koolide ja lasteaedade õpetaja hulka, kes said tunnustuseks tubli töö eest kutse Rakvere linnapea vastuvõtule.

Hetkel kuum