Arengufondi käimalükkamine algab detsembris

Annika Matson 15. november 2006, 16:41

Riigikogu võttis täna vastu Eesti Arengufondi
seaduse, mille järgi algab innovaatilisi ettevõtteid toetava arengufondi
käivitamine 1. detsembril.

Loodav arengufond hakkab aitama alustamisjärgus teadmis- ja tehnoloogiamahukaid Eesti ettevõtteid, investeerides nende põhikapitali. Selle jaoks annab valitsus arengufondile üle vähemalt kolm protsenti Eesti Telekomi aktsiatest praeguse väärtusega umbes 500 miljonit krooni.

„Sellele, et see projekt teoks sai, on kaasa aidanud paljud inimesed, keda ma tahaksin tänada,” märkis majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar. „Projekti toetuseks on korduvalt sõna võtnud Jaak Aaviksoo ja Richard Villems, oma panuse sellesse andsid ka parlamendi opositsioonijõud Isamaa ja Res Publica Liit. See on tõeliselt koostöös sündinud projekt. Olen kindel, et arengufond saab heade Eesti ideede teokstegemise kohaks. Meie majandusvedurile lisab see nii mõnedki väärtuslikud hobujõud.”

Arengufondi asutamiseks vajalike toimingutega tegeleb Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, kuniks asuvad ametisse arengufondi nõukogu ja juhatus.

Kui seadus 1. detsembril jõustub, palub ministeerium nimetada arengufondi nõukogu liikmed. Kaks liiget peab nimetama valitsus, kaks Rektorite Nõukogu ning viis riigikogu. Riigikogu nimetatavatest liikmetest peavad kaks kuuluma riigikokku ning kolm esindama ettevõtlust ja üldsust.

Eeldatavasti koguneb nõukogu jaanuaris, kuulutades seejärel välja juhatuse esimehe konkursi. Kui juhatuse esimehe ettepanekul on saanud paika juhatus, hakkab juhatus välja töötama investeerimisstrateegiat ning majanduse ja ühiskonna arengute hindamise ehk arenguseire tegevuskava. Nõnda saavad eeldatavasti sügiseks 2007 paika alused, mille põhjal hakkab arengufond tegema investeerimisotsuseid.

Seaduse ettevalmistamises osalenud asjatundjad on ennustanud, et arengufond aitab viie aasta jooksul luua vähemalt 50 edukat ettevõtet, kus töötab sadu inimesi. Need ettevõtted looksid suurt lisandväärtust ja pakuksid kvaliteetseid töökohti, mis vähendaks kompetentsete inimeste lahkumist välismaale. Enamik ettevõtteist oleks tõenäoliselt orienteeritud välisturgudele, aidates kasvatada Eesti eksporti.

Et teha võimalikult häid investeerimisotsuseid, tegeleb arengufond ka arenguseirega ehk teaduse, tehnoloogia, ühiskonna jm arengute uurimisega, et teha kindlaks valdkonnad ja arengusuunad, mis pikas perspektiivis toovad suurt majanduslikku ja ühiskondlikku kasu.

Investeeringuid tohib fond teha vaid koos eraõiguslike juriidiliste isikutega (ehk kaasates erakapitali) ja nendega sarnastel tingimustel. Reeglina ei tohi investeeringu pikkus ühes ettevõttes ületada viit aastat.

Arengufond hakkab tegutsema avalik-õigusliku juriidilise isikuna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. November 2006, 16:41
Otsi:

Ava täpsem otsing