• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kolmas sammas võimaldab edukalt makse optimeerida

  Hansapanga investeerimistoodete osakonna juhataja Art Lukase sõnul on Eestis pensioni III sambaga liitunud ca 100 000 inimest, kusjuures liitujate arv kasvab pidevalt ja kiireneb just aasta lõpule lähenedes.
  "Koos aasta lõpu lähenemisega on näha ka inimeste huvi kasvu, kuna sellesse aastasse jäävatelt paigutustelt on võimalik juba järgmisel kevadel tulumaksutagastust saada," selgitas Lukas.
  Hansapanga kolmanda samba toodetes on oktoobri lõpu seisuga 1,11 miljardit krooni, millest 698 miljonit krooni on paigutatud Hansa Elukindlustuse toodetesse, ülejäänud pensionifondidesse. Teise samba fondides on aga 3,59 miljardit krooni.
  Numbritest võib välja lugeda, et kolmanda samba puhul nähakse kindlustuslepingutes õigustatult eelist. Soovi korral võib riskantseima pensionikogumisinstrumendi ehk investeerimisriskiga pensionikindlustuse puhul oma raha paigutamisel ise valjuhäälselt kaasa rääkida, samuti saab soovi korral lisada lepingule elukindlustuse.
  Kindlustuslepingu parimad omadused tulevad esile pärast 55. eluaastat, sest just siis võib lepingu rahulikult tulumaksuvabalt lõpetada, lepingu lõpetamine enne seda toob kaasa ka tulumaksukohustuse. Samamoodi peab tulumaksu tasuma siis, kui kolmandat sammast on püsti hoitud vähem kui viis aastat. Seega on tulumaksu optimeerimise mõttes lepingut kõige kasulikum sõlmida 50aastasel inimesel, kellel on võimalus pääseda III sambasse paigutatud rahalt tulumaksust väiksema võimaliku kaoga - teie raha on reserveeritud viieks aastaks. Muidugi saavad sama teguviisi kasutada ka üle 50aastased inimesed, ainult et siis on elupäevade lõppemise risk juba suurem.
  Seega, kui olete poolsada aastat elanud ja teil on tekkinud tulu, millel on oht lihtsalt pangakontole seisma jääda, siis targem oleks see paigutada kolmandasse sambasse - panete oma raha kasvama ja samas võidate tulumaksu - hetkel kehtiva 23%, mida ei olegi eriti vähe. Kui liita tulumaksuvõidule turgude liikumisest eeldatavasti saadav kasum, võite oma raha viie aastaga päris kenasti paisutada.
  Loomulikult on paremate ideede puudusel mõistlik kolmanda samba pensionikindlustusse raha paigutada ka noorematel inimestel. Aastasissetulekust saate III sambasse paigutada kuni 15%.
  Siit saab aga minna veelgi kaugemale - on olemas ka võimalus oma raha sisuliselt ainult aastaks seisma panna ja sellelt tulumaks tagasi saada.
  Iseenesest kõlab selline variant päris ahvatlevalt - võite piirduda vaid aastase rahapaigutusega, mille tootluseks tuleks tulumaksu arvelt praegust tulumaksumäära arvestades koguni 23% - see ületab umbes kaks korda isegi ajaloo keskmist aastast aktsiatootlust. Idee on lihtne - tuleb sõlmida kindlustusleping, esimesel neljal aastal investeerida ainult minimaalselt vajalik summa, seejärel panna viimasel, viiendal aastal aga kolmandasse sambasse kogu lubatud 15% sissetulekust.
  Siin võiks mõelda võimaluse korral ka oma sissetulekute ajastamisele just sellesse viiendasse aastasse, mis annaks võimaluse jätta tulumaksuvabalt sambasse rohkem raha ning sellelt ka rohkem tulumaksu tagasi saada.
  Taolist skeemi saaks aga rakendada jällegi alates 50. eluaastast ja ainult kindlustuslepingu korral.
  "Kindlustuslepingu puhul arvestatakse lepingu alguskuupäeva ja pensionifondi puhul iga osakute ostu eraldi. Nimetatud erinevus tekib küll ainult siis, kui raha korraga välja võtta. Eluaegse annuiteedi puhul erinevust ei ole, see on igal juhul tulumaksuvaba," sõnas Lukas.
  Ja isegi lepingu lõpetamine enne viie aasta möödumist on selgelt kasulik - tulumaks tagastatakse iga aasta kevadel, seega saate seda raha kuni lepingu lõpetamiseni (enne tulumaksu maksmist) kasutada ehk antud raha võiks vaadelda kui nullintressiga laenu.
  Hansa Elukindlustus tõi hiljuti turule päris uue vabatahtliku pensionikogumistoote - Hansa V+ Pensionikindlustuse, mis võimaldab oma raha koos turgude tõusuga kasvatada, kuid milles vara kindlustatakse turgude languse vastu.
  Vabatahtliku pensionikindlustuse poole on soodne hetk vaadata 50aastastel inimestel. Järgneval neljal aastal oleks neil mõistlik investeerida vähemalt miinimumsumma ja viimasel, viiendal aastal kogu 15 protsenti aastasissetulekust. Alates 55. eluaastast saaksid nad oma investeeringud tulumaksuvabalt rahaks teha ja võidaksid ka tulumaksutagastuse vahepealsetelt perioodidelt.
  Pärast 55. eluaastat võib raha välja võtta tervikuna või osade kaupa. Kui võtta raha välja tervikuna, maksustatakse see 10protsendilise tulumaksumääraga. Ka enne 55aastaseks saamist on võimalik raha välja võtta, kuid siis ei saa kasutada tulumaksusoodustust ja fondivalitsejal on õigus pidada kinni 2 protsenti osakute puhasväärtusest. Samas peavad inimesed arvestama, et raha ei saa välja võtta kahe aasta jooksul pärast investeeringu tegemist.
  Ka noorematel kui 50aastastel on mõtet kolmandasse sambasse investeerida - nemadki võidavad investeerides tulumaksu võrra. III sambasse saab investeerida kindlustuse või vastavate pensionifondide kaudu.
  Kindlustuse puhul on võimalik valida garanteeritud intressiga kindlustuse ja investeerimisriskiga kindlustuse vahel. Garanteeritud intressiga kindlustuse puhul tagatakse kindel aastane intress. Investeerimisriskiga kindlustusse aga investeeritakse raha ja tootlust ei garanteerita.
  Pensionifondide puhul on võimalik valida eri strateegiaga fondide vahel. Hansapanga pakub kolme fondi, Ühispank kaht ning LHV-l ja Sampo Pangal on üksainus fond täiendavaks kogumispensioniks.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Mihkel Mandre: terviseedendus saagu lähtekohaks
Praeguses sotsiaalkindlustussüsteemis puudub tugev seos inimeste tervisekäitumise ja riiklike teenuste vahel, kirjutab Mihkel Mandre arvamuslugude konkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Praeguses sotsiaalkindlustussüsteemis puudub tugev seos inimeste tervisekäitumise ja riiklike teenuste vahel, kirjutab Mihkel Mandre arvamuslugude konkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Aasia turgudel lõppes viis päeva kestnud langus
Pärast viis päeva kestnud langust on Aasia turud täna tõusnud, sest Hiina lõdvendas rahapoliitikat, vahendab Reuters.
Pärast viis päeva kestnud langust on Aasia turud täna tõusnud, sest Hiina lõdvendas rahapoliitikat, vahendab Reuters.
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks tõusis aastaga ligi veerandi
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2021. aasta detsembris 2020. aasta sama kuuga võrreldes 24,7 protsenti, teatas statistikaamet.
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2021. aasta detsembris 2020. aasta sama kuuga võrreldes 24,7 protsenti, teatas statistikaamet.
Eesti Post sai vaba voli postkontorite sulgemiseks
Edaspidi puuduvad riigil igasugused ootused Eesti Postile selles osas, kus peaks Eestis olema postkontoreid, kui ligipääs pakiautomaatidele või liikuvatele postkontoritele on tagatud.
Edaspidi puuduvad riigil igasugused ootused Eesti Postile selles osas, kus peaks Eestis olema postkontoreid, kui ligipääs pakiautomaatidele või liikuvatele postkontoritele on tagatud.