Mets ja maa saab jälle meitele

ÄP 22. november 2006, 00:00

Eesti kiiresti kasvavas majanduses on paar aastat kestnud trend: eestlastest tegevjuhid ostavad oma juhitavaid ettevõtteid välja. Äripäev tervitab seda trendi, sest leiame, et tegevjuhid on firmale finantsinvestoritest paremad omanikud.

Meie põhjendus on lihtne - tegevjuhid on rohkem huvitatud firmade pikaajalisest edust.

Muidugi pole ka finantsinvestorite huvides ühtki ettevõtet põhja lasta, kuhu nad on raha paigutanud. Kuid nemad on huvitatud headest majandustulemustest vaid selle ajani, kuni nad on kavatsenud raha firmast välja võtta. Kui investeerimisperiood on n aastat, siis pärastine pole enam nende asi.

See on veidi sama lugu, nagu odava tööjõuga: kui tootmisstrateegia on üles ehitatud vaid madalapalgalistele töötajatele, siis liigub omanik edasi niipea, kui kuskil mujal tekib konkurentsieelis. Nn kohaliku omaniku eesmärgiks on aga sel viisil olemasolevaid töötajaid arendada ja motiveerida, et nad ka kümne aasta pärast firmale lisaväärtust looksid.

Väljaostmine annab võimaluse keskenduda pikaajalistele strateegilistele plaanidele, mitte kiirele kasumi teenimisele või näiteks emaettevõtte teenindamisele. Samas tasub investoreid vähemalt ajutiselt kaasata, kui ettevõttel on tarvis kapitali laienemiseks.

Majanduskasvu ja ettevõtete väljaostmise vahel on selge seos. Ühelt poolt on praegu ettevõtte väljaostmiseks hea aeg, sest majandus õitseb. Teiselt poolt on tegevjuhtide enesekindlus ja soov omanikuna vastutust võtta märgiks majanduse heast tervisest.

Tegelikult on raske öelda, kas tänases Äripäevas portreteeritud ettevõtetel läheb vingelt seepärast, et tegevjuhid on võetud riski oma juhtimisotsustega õigustanud, või oleks õigem öelda, et läbikukkumiseks peab täna tõsist vaeva nägema. Eestis on vaba raha ning laenuintressid on endiselt madalal: millal siis veel, kui mitte praegu?

Muidugi võtavad ettevõtte välja ostnud tegevjuhid ka riski, et tõusu laineharjal tehtud ambitsioonikas plaan võib kokku kukkuda ja siis läheb laenude tagasimaksmisega raskeks. Ettevõtjad ise näevad peamise riskitegurina tööjõupuudust, mis ei luba majandusel enam samas tempos kasvada.

Aga täna läheb ju siiski hästi. Tegelikult on tegevjuhtide ambitsioonikus ka finantsinvestorite huvides, sest see toodab kasumit kõigile.

Äripäev leiab, et omanikud võiksid seepärast rohkem tegevjuhte firma omanike ringi kaasata. Loogika on lihtne. Pole raske ära arvata, kumb tegevjuht on motiveeritum: kas see, kelle isiklik turuväärtus sõltub otseselt ettevõtte väärtusest, või tavaline juht-palgatöötaja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing