Norra naftatööstuses sünnib raskekaallane

Sirje Rank 19. detsember 2006, 00:00

Ühendfirma arvele langeb 70% Norra nafta- ja gaasitoodangust ning firmast saab suurim avamerenaftatootja maailmas. Päevane toodangumaht küüniks 1,9 miljoni barrelini ning kinnitatud nafta- ja gaasivarusid on firmal nafta ekvivalendis 6,3 miljardit barrelit. Ühisel jõul paranevad väljavaated konkureerida ala suurtegijate BP ja Gazpromiga uute reservide pärast Aafrikas ja Aasias.

Statoili president ja tegevjuht Helge Lund nimetas tehingut ajalooliseks verstapostiks. "Aeg on küps tugeva Norra energiatšempioni tekkeks," ütles ta.

Tehingut toetab ka Statoili ja Norsk Hydro suuromanik Norra riik. Peaminister Jens Stoltenberg ütles eile, et ühinemine on nii "tööstuslikult kui ka strateegiliselt hästi põhjendatud".

Ühendfirmas kuuluks Norra riigile 62,5protsendine osalus ning eile teatas valitsus, et plaanib oma osa kasvatada 67 protsendile.

Norra naftahiiu sündi on oma panuse andnud ka Vene Gazprom. Ühinemiskõnelused said hoogu oktoobris, kui Venemaa teatas, et ei kavatse Barentsi mere Štokmani gaasimaardla hõlvamisse välispartnereid kaasata. Sinnamaani olid Statoil ja Norsk Hydro kuue sõelale jäänud kandidaadi hulgas ja seetõttu omavahel rivaalid. "Kui Hydro oleks Štokmani projektis suure osaluse saanud, siis seda ühinemist vaevalt oleks tulnud," kommenteeris Carnegie ASA analüütik John Olaisen agentuurile Bloomberg.

Nüüd peavad tehingu veel kinnitama firmade aktsionärid ning sellega loodetakse lõpule jõuda 2007. aasta kolmandas kvartalis.

Ühendfirmas kuuluks 32,7% aktsiatest Norsk Hydro ja 67,3% Statoili aktsionäridele. Peakontor tuleks Stavangeri, kus asub Statoili peakontor. Ühendfirma juhiks saaks Statoili president ja tegevjuht Helge Lund, juhatuse esimeheks Norsk Hydro tegevjuht Eivind Reiten.

Norsk Hydro saab oma nafta- ja gaasitööstuse haru eest ligikaudu 28 miljardit dollarit. Firma ise keskendub edaspidi alumiiniumitootmisele (Norsk Hydro on suuruselt neljas alumiiniumitootja maailmas). Norsk Hydro aktsia, mis on seni olnud kontserni killustatud tegevuse tõttu alahinnatud, hüppas Oslo börsil eile 25%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing