Toetuste reeglid määrab EL

Ester Tuiksoo 22. jaanuar 2007, 00:00

Põllumehed, kurdavad 10. jaanuari Äripäevas, et pole veel pindalapõhiste otsetoetuste raha kätte saanud, mistõttu süüdistatakse põllumajandusministeeriumi ja PRIAt põllumeeste kiusamises.

Vaatame siiski tõele näkku. 18 650 taotlejast oli jaanuari esimese nädala lõpuks ühtne pindalatoetus määratud 17 882-le ja välja makstud 17 665-le. Seega räägime menetluse jätkumisest 4 protsendil taotlejatest ajal, mil toetuse väljamakse 7kuulisest perioodist on möödunud vaevalt poolteist kuud.

Põllumajanduse otsetoetusi makstakse ligi 19 000 taotlejale kogusummas veidi üle miljardi krooni. Selle summa eest, mis makstakse ELi vahenditest (üle 565 mln kr) ühtseks pindalatoetuseks, on PRIA otseselt vastutav Euroopa Komisjoni ees, see on ELi maksumaksja raha. Ja ka reeglid ning tähtajad paneb paika Euroopa. Toetusõiguslikule põllumajandusmaale kehtestatud nõuetele lisaks on nõuded kontrollile. Kehtestatud on 5% suurune aastane kohapealse kontrolli valim, riskianalüüsi metoodika selle valimi koostamiseks, lisaks kohustus iga viie aasta tagant teha uus ortofoto toetusõigusliku põllumajandusmaa kontrolliks. ELi rahast makstava ühtse pindalatoetuse väljamakseperiood on 1. detsembrist järgmise aasta 30. juunini (põllukultuuride täiendaval otsetoetusel 30. aprill). Loomulikult toimub sel ajal ka vastastikuste arusaamatuste lahendamine, vaiete esitamine ja läbivaatamine. Taotluste dokumente säilitatakse 10 a ja alusetult saadud toetusraha põhjendatud tagasinõude otsust võib PRIA teha ka 10 a jooksul. Seda põhimõtet peaks meie põllumehed une pealt teadma. Seegi on Euroopa nõue.

Aga kui mõni põllumees leiab, et PRIA ei peaks võtma kahe aasta taguseid andmeid ja hakkama mingit tsirkust tegema, siis on see asjatundmatus, mille levitamises on süü ka Äripäeval. Enne, kui rääkida, tuleb reeglid selgeks teha. Kas sotsiaalkindlustusamet maksaks toetusi nelja lapse eest, kui peres on kolm last? Põllumajanduses ei ole see teisiti. Ja kui tekivad probleemid, tuleb täpsustada, anda teisele poolele võimalus enda väidetut tõestada ja teha kvaliteetne otsus. Usun, et kohane on eesti vanasõna üheksakordsest mõõtmisest ja ühekordsest lõikamisest.

Need taotlejad, kellel kohapealse kontrolli, registri kande või ortofoto alusel on fikseeritud erinevus, on suunatud n-ö punasesse koridori. Seal toimub täiendav ja täpsustav ülevaatamine, arvestused, vea suuruse võrdlemine etteantud määradega, tagasinõude paigutamine alla- või ülespoole 100 euro. Vastavalt euronõudele jääb toetuse tagasinõue, mis on alla 100 euro tagasi nõudmata.

Aga kui mõni põllumees elab suuresti vaid toetusrahast ning siiski tuleb vaid ots-otsaga kokku, siis küsin, mis juhtub siis, kui toetused vähenevad. See on aga vältimatu protsess, arvestades arenguid Maailma kaubandusorganisatsioonis ja Euroopa Ühenduse põllumajanduspoliitika reforme. Põhiline on aga meeles pidada, et toetus pole sotsiaalabi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing