Arukad tooted suudavad nii mõndagi

Mai Kell 06. veebruar 2007, 00:00

Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna juhataja Martin Pärn on veendunud, et 15 aasta pärast elame hoopis teistsuguses maailmas. Meid ümbritseb intelligentsem keskkond, kus suurte ja mõttetute asjade asemele on tulnud nutikad ja multifunktsionaalsed.

Näiteks digitaaltelevisiooni näitav tapeet, traditsioonilise peaaluse ja äratuskella aset täitev padi, südamelööke mõõtvad või värvi vahetavad rõivad jne. Arvutid kaovad või muutuvad väga väikesteks, nii et neid on võimalik paigutada igale poole - ukse või laua sisse ja mujale.

"Digitaalset tehnoloogiat sisaldavad tooted on pidevas muutumises. Kui järele mõelda, siis polegi meil füüsiliselt vaja telefoni või raadiot. Vajame teenust või tegevust, mida nad vahendavad," ütleb Pärn.

Just niisuguseid lahendusi on projekti "Arukate toodete disain" raames välja hakanud mõtlema EKA tekstiili- ja tootedisaini osakonna tudengid. Tekstiiliosakonna juhataja professor Mare Kelpman põhjendab 2005. aasta juulis käivitatud ja 5,2 miljonit krooni maksva projekti kirjutamist reaalse vajadusega millegi uuega välja tulla.

"Euroopa (tekstiili)disain on omadega ummikus. Hiinast tuleb väga palju odavat kaupa ja kogu tööstus liigub idamaadesse. On kaks võimalust - ühelt poolt disain, teiselt poolt materjalitehnoloogia ja inseneriteaduse ühendamine. Hakkasime otsima uusi võimalusi," selgitab Kelpman.

Samal ajal, kui Eestis intelligentse keskkonna loomise mõttega vaikselt harjuda püütakse (esimese hooga ei leidnud idee Euroopa Sotsiaalfondist rahastamist), tegelevad Ameerika ja Euroopa ülikoolid selle teemaga juba mõnda aega.

Innovatiivsed ideed ja disain tulevad aruka disaini projektis Kunstiakadeemia tudengitelt, insenerilahendus aga IT Kolledžist.

Tulemuseks on soojust "tundvad" vaibad, helisid "kuulvad" seinad ja valgust "nägevad" kardinad.

Kevadel toimus tootedisaini osakonnas meistriklass "Vaiksed abilised." Tootedisaini assistent Sixten Heidmets: "Tootedisaini pilootprojekt oli Vaiksed Abilised, st tooted, mis oleksid abiks ja meeltepikenduseks vaegkuuljatele. Vaegkuuljate vajaduste ja huvide analüüs oli väga põhjalik, käisime Helena koolis külas, vaegkuuljatega spordipäeval ja uurisime, mis neile vabal ajal meeldib teha."

"Üllatuseks oli nende meelistegevus muusika kuulamine, ka MTVd vaatavad nad heameelega. Ühe väga hea tootedisaini idee aga tuli kassinurrumisest - kui mõnus see kurtidele, sest kass nurrub terve kehaga ja seda vibratsiooni tunneb igaüks," lisab ta.

Teine projekt, mis tootedisainis algatati, on "Inimlikud Digindid", mille lähteülesanne oli laiem - kuidas meie elukeskkonda üldiselt paremaks muuta.

Võtmesõnadeks on pehmed robotid ehk inimlikud abilised, meelte võimendajad ja pikendajad, meelte filter ja täpsustaja, meelte tõlk, enda sisse vaatamine ja ümbritseva mõistmine.

Üks paljudest ja üks eredaimaid ideid on tekstiilidisaini tudengite Aili Aamisepa ja Andri Laidre "Kardin". See aknakate on materjalist, mis reageerib valgusele.

Kui tuba vajab varju, reageerivad lilled kardinal õisi lahti ajades ja pakuvad tuppa varju ja seintele huvitavaid kujundeid. Sama asja võib tööle panna ka vastupidi, kui tahame pimedas oma valgustatud tuba võõraste pilkude eest kaitsta.

Sixten Heidmets, tootedisaini assistent
Need on ainult mõned tööd, mis juba otsivad või on leidnud tehnilise lahenduse. Palju asju on veel idee tasemel, aga ka nendel võib olla tulevikku, kui tehnoloogia järele tuleb. Sellest projektist on olnud tudengitele väga palju kasu. Kevadeks jõuame nii kaugele, et paneme seni tehtud töödest kokku suurema näituse.

Mare Kelpman, EKA professor ja tekstiilidisaini osakonna juhataja, arukate toodete projekti sisuline vedaja
Õpetame tudengeid arukalt mõtlema, tutvustame neile uusi ja kaasaegseid materjale ning tehnoloogilisi lahendusi nii, et nad oskavad neid teadmisi iseseisvalt kasutada. Projekti eesmärk ei ole jõuda kohe tootmisse mineva tooteni, olulisem on koostöö proovimine. Kui mõni ettevõte aga leiab võimaluse ja huvi projektis osalemiseks, on nad oodatud.

Kärt Ojavee, EKA tekstiilidisaini magistrant
Minu jaoks on huvitav just koostöö teise ülikooli tudengitega - meie poolt on disain ja idee, tehnikaeriala tudengid aitavad leida tehnoloogilist lahendust. Oleks tore, kui tulevikus tuleksid projekti ka keemiatudengid. Arukate toodete suund maailmas tervikuna on arengujärgus suund, me ei ole kuidagi välistudengitest maas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing