ERKI moeshow - noorte talentide kasvulava

Kristina Herodes 23. veebruar 2007, 00:00

Uued emotsioonid ja köitev vaatemäng mõjuvad hästi igaühele, moehuvi olemasolu polegi vältimatult vajalik. ERKI Moeshow on fenomenaalne üritus, mis suudab toita rohkearvulise publiku ideedenälga ja ühtlasi anda võimaluse noortele moeinimestele oma palavikuline loominguvajadus suurel laval välja elada. Moeetenduses puudub võistluslik moment, ahvatlevad preemiad ja suured teenimisvõimalused, kõik sünnib eeskätt loomisrõõmust. Võib-olla just seetõttu ongi saali jõudev värske energia laeng niivõrd puhas ja võimas.

Juba neljandat aastat on korralduslik külg enneolematult heal tasemel. Pole sugugi kerge ülesanne panna sünkroonselt tegutsema 26 kogemusteta, kuid hiiglama ambitsioonikat moeloojat, trobikond juuksurit-jumestajat ja üle saja algaja modelli. Saalis olles ei kujuta kogu seda tohutut mahtu, kirgedetormi ja närvikulu lava taga ettegi!

Massiivset üritust veavad oma õlgadel kaks miniatuurset moekunstnikku: Jaanika Terasmaa ja Ester Kannelmäe. Mõistagi on tegu moeaktivistidega, keda huvitab kõigi noorte talentide võimalus enda teosed publiku ette tuua. Harvaesinevalt ebaisekas. Teisalt on ka tegijale rahuldustpakkuv teha just seda, mille peale inimesel annet on. Jaanika näol on Eesti moemaastik leidnud tõelise korraldusgeeniuse. Pole mingi üllatus, et noor looja end eeskätt suurte moeetenduste elluviijana teostab. Ester on tuntud nii koloriitse stilisti kui ka suurepärase projektijuhina.

Kohalike moeloojate kõrval lisasid selle aasta etendusele sära juba tunnustatud tegijad naabrusest: geniaalne disainiduo Mare & Rols Lätist ning Dieseli auhinnaga tunnustatud meesterõivaste looja Daniel Ivarsson Londonist. Eesti uued moetegijad pakkusid külluslikult fantaasiat, moehuumorit, stiililisi eksirännakuid, aga ka ehedalt head, tipptasemel disaini.

Lähemaks tutvustamiseks valisime välja kolm uut tulevikutalenti just siinsete autorite hulgast. Kõik nad paistsid silma väljakujunenud disainikeelega, julgusega oma ideed lõpuni viia ja muljetavaldava tulemusega, igaüks eri valdkonnas.

Aksessuaarid: Piret Puppart (20)

Mood on seksikas ala, mis tõmbab ligi nii võimekaid kui ka lihtsalt tähelepanumaiaid inimesi. Piret paistab kirevast kaosest silma selge stiilitaju ja lõpuni arendatud ideedega. Pole kahtlust - siin on uus isikupärane talent, keda õnnistatud silmapaistvalt hea maitsega ning kes tõuseb esile, mida iganes ta teeb.

ERKI Moeshow'l osales Piret kollektsiooniga "Reisijad/Passengers". Minimalistlikes minikleitides kaunitarid kõndisid lavale, kandes fantaasiarikkaid kohvreid ja peakatteid. Kunstiliselt tugev tervik võlus viimistletuse ja omanäolisusega, ühtlasi oli tabatud praegusaja kõige värskemat moerütmi. Idee leidis moekunstnik Barcelona lennujaamast. "Mõistsin korraga, kui palju räägib kohver inimese kohta - see on terve tema maailm!" Praktilise asjademahuti asemel pakkus Piret hulka imelisi disainteoseid, vaakumvormitud plastist kuni kootud kattega kohvrini.

Noor moeinimene näeb oma tulevikku disainimaailmas. Juba praegu töötab Piret Puppart Kunstiakadeemia moeõpingute kõrvalt Montonis abidisainerina. Kunsti ja kantavuse ühendamine õnnestub Piretil mängleva kergusega, teda ei ahvatlegi eluvõõraste kunstiteoste ehitamine kehale või ülemäärane eksklusiivsus. "Ma naudin ilusate riiete tegemist rahvale! Mulle meeldib, et inimesed saavad minu disaini kanda. Rõivad on tegelikult minu peamine kirg, põnevad aksessuaarid lihtsalt täiendavad neid."

Piret Puppart ei saa tegutsemisjõudu kuulsusjanust, tema motivatsioon on palju ausam. "Tahan, et see, mida ma teen, mõjuks inimestele ilusana, et see teeks nende päeva paremaks."

Disain: Jaanika Terasmaa (26)

Jaanika meenutab Aatomikku, väike ja kiire, energiat ja tegutsemistahet ääreni täis. Korraldajana juba hulga loorbereid lõiganud, tõestas ta end ka isikupärase disainerina.

Jaanika meestekollektsioon "Anonüümne ID" tõusis esile parima disainiga: lavaliselt atraktiivne, ehitatud uudsetele ideedele ja lisaks kõigele veel täiesti kantav ja elujõuline ka väljaspool lava. Lähem vaatlus lubas aimata, et asjad on kõigele lisaks põnevatest materjalidest ja mugavad, modellid särasid uhkusest ning nautisid fantaasiarikkaid lõikelahendusi enda seljas. Tööd ideega alustas autor juba moeõpingutel Saksamaal.

"Ma jumaldan ülikonnavärki, eriti inspireerivad katsetused lõigete ja vormiga," innustub Jaanika oma tööst rääkides. Mannekeeni peal modelleerimine on midagi palju fantaasiarikkamat kui põhilõikel väikeste detailikeste muutmine. Jaanika Terasmaa mudelid olid vaoshoitud gammas. "Saksamaal showroom'is nägin lähedalt luksuslike materjalide iseloomu, et seda välja tuua, on parim rahulikud, tumedad, pehmed kontrastid."

Lisaks oma ideede teostamisele pakub Jaanikale loomingulist rõõmu teiste disainerite aitamine. Kunstnikus on olemas annus kainet intellekti ja analüüsivõimet, teda köidab moeturundus, skeem, kuidas ideest saab toode või ülemaailmne trend. "Mulle meeldib välja mõelda süsteeme, mis ka töötaksid!" Ja seda ta kahtlemata ka suudab. Jaanika Terasmaa harvaesinev annete kombinatsioon ja tegutsemistahe lubaksid tal tuleviks tõeliselt edasi arendada kohalikku moeelu, koondada loojaid ja tuua tippdisain rõivakandjatele märksa lähemale.

Suhtumine: Piret Paal (23) ja Anders Henk (32)

Piret ja Anders on lihtsad ja loomulikud inimesed. Ei mingeid poose ega edevaid kontseptsioone. Ise tagasihoidlikult riides ja ilustamata, räägivad nad, et tegid lihtsalt seda, mida neile meeldis teha - luua midagi lahedat keskkonda säästes.

Piret Paali ja Anders Henki ideed lähtusid luues vaid taaskasutatavast materjalist, kollektsioon valmis koostöös Taaskasutuskeskusega. Tulemus tõestas, et keskkonda koormamata on võimalik luua täiesti elujõulist, kvaliteetset ja kantavat moodi. Juba olemasolevatest rõivastest valmistatud moekunst võib olla väga eripalgeline - armsalt nostalgiline ja tundlik, nagu teeb Reet Aus, või uljalt nooruslik ja mänguline, nagu näitasid Piret ja Anders. Hooliv suhtumine keskkonda aga eristab tulevikusuundi tajuvad moeloojad neist, kes oma isekas eneseväljendusvajaduses meie homsest elukvaliteedist kuigivõrd ei huvitu.

Eesti moelooja Piret ja taanlane Anders on õpingukaaslased Taani disainikoolist, praegu tegutsevad nad Londonis. Mõlemad soovivad end teostada just ise rõivaid luues, lähtudes eeskätt sisetundest. Anders arvab: "Alguses on õige teha seda, mis endale meeldib, moemaailma piirangutega jõuab ka hiljem arvestama õppida." "Disainerina tunnen ma end kõige mugavamalt, mulle meeldib eksperimenteerida, uusi lahendusi leida. Naudin võimalust teostada oma originaalseid ideid," on Piret sama meelt.

Fotod: Meeli Küttim

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing