Gruusia justiitsministeerium süüdistab
Venemaad inimõiguste rikkumises tuhandete oma kodanike küüditamisel eelmisel
aastal.
Peamine ajend süüdistuse esitamiseks on seitsme Gruusia kodaniku hukkumine küüditamise käigus, kirjutas Bloomberg. Kohtuasi muudab ilmselt Gruusia ja Venemaa niigi pingelised suhted veelgi keerulisemaks. Alates eelmise aasta septembrist, mil Gruusia saatis riigist välja spioneerimises süüdistatud Venemaa ohvitserid, on Venemaa kehtestanud Gruusia suhtes majandusblokaadi.
Venemaa välisministeeriumi esindaja Mihhail Kamõnin hoiatas, et Gruusia tegevus takistab suhete normaliseerimist kahe riigi vahel. Aasta alguses taastati diplomaatilised sidemed ning läbirääkimisi on peetud ka lennuühenduse taastamise üle.
Gruusia annekteeriti Venemaa poolt 19. sajandi algul. Pärast lühikest iseseisvust aastatel 1918-1921 sattus Gruusia taas venelaste mõju alla, seekord Nõukogude Liidu koosseisus. 1991. aastal iseseisvus riik koos teiste endiste Nõukogude Liidu vabariikidega. Alates 2003. aasta Rooside revolutsioonist on Gruusia presidendiks saanud Mihheil Saakašvili juhtinud riiki Euroopa Liidu ja NATO-ga liitumise suunas, mis on Venemaad tõsiselt ärritanud. Pärast spionaažiskandaali katkestas Venemaa kõik maismaa-, lennu- ja mereühendused Gruusiaga. Ka Gruusia veini, puuviljade ja mineraalvee import Venemaale on keelatud.