Peaministri partei alustab kõnelusi kolm nädalat tagasi toimunud valimiste suurüllataja Koonderakonnaga, mille edu saatis Vanhaneni eelmisesse valitsusse kuulunud sotsid nüüd neljaks aastaks opositsiooni, Rootsi Rahvapartei ja Rohelise Erakonnaga.
"Minu otsust mõjutasid nii valimiste tulemus kui ka parteide programmilised eesmärgid," ütles Vanhanen.
Põnevust hoidis viimase hetkeni üleval küsimus, kas rohelised ikka saavad kutse või eelistab Vanhanen parempoolseid kristlikke demokraate. Nii peaministri parteis kui ka Koonderakonnas oli kahtlejaid roheliste lojaalsuses, sest 2002. aastal marssisid nad tuumaenergia üle tekkinud vastasseisu tõttu valitsusest minema ega toeta praegugi täiendavaid investeeringuid tuumaenergeetikasse.
"Kui tahetakse vastutust kanda, tuleb osata seda teha," ütles Koonderakonna juht Jyrki Katanein, kellele uues valitsuses ennustatakse rahandusministri portfelli. Kataineni sõnul ei või valitsuse sees olla opositsiooni, mis teovõime halvaks. Tuumaenergeetikat näeb aga Koonderakond kui üht peamist abinõu võitluses kliima soojenemise vastu.
Nelja partei koalitsioon annaks 200kohalises parlamendis 126 mandaati. Kõnelused algavad pärast lihavõttepühi ning need loodetakse 4-5 päevaga lõpetada. Uus valitsus annaks sellisel juhul ametivande 20. aprillil.
Kesksed teemad kõnelustel on energiapoliitika ja kliima soojenemise tõkestamine, samuti Soome majanduse konkurentsivõime ning sotsiaalkindlustuse reform. Maksukärped tulevad heal juhul mõõdukad, sest jõudsalt kasvav majandus Vanhaneni sõnul lisaturgutust ei vaja.
Väidet Soome majanduse heast seisust ei jaga valimiste suurim häältepüüdja, Koonderakonda kuuluv eksrahandusminister Sauli Niinistö. Kui arvestada ees seisvaid probleeme alates elanikkonna vananemisest, ollakse väga halvasti ette valmistatud, arvab Niinistö. Tema hinnangul peaks Soome praegu jõudsalt riigivõlga vähendama, milleks ta soovitab järgida Rootsi parempoolse valitsuse eeskuju ja riigi osaluse börsifirmades ära müüa.