Rossumi Universaalsed Robotid

Heikki Haldre 27. aprill 2007, 00:00

Rossumi Universaalsed Robotid - korporatsioon Capeki kirjutatud näidendis - reklaamib oma tooteid hüüdlausetega "Odav tööjõud" ning "Robot igaühele vaid 150 dollari eest!".

Tänaseks on robotid end sisse seadnud ka Eesti kodudes. Robot-tolmuimeja Roomba ja põrandapesija Scooba vuravad ringi mööda Eestimaa põrandaid ning robotite hinnad on langenud madalamale kui 150 dollarit. Nagu robot-tolmuimeja, mis toimib iseseisvalt, saab ka robot-muruniitja tõsta kevadel õue ja sügisel sisse. Tark robot niidab muru etteantud aegadel, ei sõida aiast minema, ei püga roosipeenart ja käib ise ennast laadimas. Kui laps tuleb robotiga mängima, jääb robot seisma enne, kui kellelegi viga teeb. Inimesed ei nimeta tööde robotitele üle andmist muidugi laiskuseks, vaid vabaduseks tegeleda millegi tähtsamaga.

Meccano Spyke on robot-koduvalvur - sõidab ringi, suhtleb ootamatute külalistega ning edastab toimuva omaniku arvuti või telefoni ekraanile. Spyke'il on küljes internetitelefon, mille kaudu saab suhelda koju jäetud lemmiklooma või teismelise lapsega. Inimesed teatavad, et robot ei vähenda teiste privaatsust, vaid aitab lihtsalt paremini suhelda.

Kui lapsed mängivad robotitega, on see hariv - aitab ju mäng saada tehnikahuviliseks ning arenevas maailmas paremini läbi lüüa. Eestiski populaarne Robosapien on tehniliselt tõesti arenenud robot-mänguasi. Uus Robosapien Media lisab robotile isiksuse. Omanik saab valida, kas ta eelistab suhelda robotiga, kes on viisakas või bravuuritseb nagu kosmosekauboi. Oskuste arenedes võib robotile isiksuseomadused ning liikumisoskused ise programmeerida. Võimalik, et on tõesti harivam mängida robotitega kui teiste lastega.

Robotsommeljee on veinimaitsja, mis aitab inimestel teha vahet hea ja halva ning kalli ja odava veini vahel. Maailmas, kus väga kallid veinid on investeeringuobjektid, on roboti oskused olulisemad kui maitsemeel, mis aitas senini inimestel teha vahet hea ja halva vahel.

Karel Capeki kirjutatud näidendis võtavad robotid järk-järgult üle inimeste maailma. Kuid raamatus on võitjateks inimesed. Kas ka pärismaailmas?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing