Temple University teadlastel õnnestus õlle
tootmisel kasutatava pärmseene genoomi muuta nii, et ta hakkaks maamiinide
komponendi DNTga kokku puutudes helendama, vahendas sciencedaily.com.
Uuring avaldati ajakirjas Nature Chemical Biology.
Teadlased viisid pärmseene Saccharomyces cerevisiae genoomis läbi muudatuse, mille tulemusel muutub seen tundlikuks DNT ehk dinitrotolueeni suhtes. Edaspidi on loodetavasti võimalik muuta pärmseen biosensoriks ka sariini või mõne muu keemilise või bioloogilise relva suhtes.
Et saada parem visuaalne kontroll selle üle, kas pärmseen on DNT avastanud, muutsid nad ta genoomi lisaks nii, et ta eraldaks rohelist fluorestseeruvat valgust
DNT on lõhkeaine, kuid sellel otstarbel teda reeglina ei kasutata. Peamiselt toodetakse temast enamkasutatavat lõhkeainet trotüüli ehk trinitrotolueeni (TNT).
Danny Dhanasekarani juhitud töörühm usub, et on leidnud kasuliku meetodi avastamaks maamiine. Nende loodud biosensor on esialgu veel ainult eksperimentaalne seade, kuid võib peagi demineerijatele väga kasulikuks osutuda.
Looduslikest materjalidest biosensorite eeliseks on odavus ja paindlikkus. Dhanasekan näeb selliseid biosensoreid paigutatuna nii kaasaskantavatesse kui ka statsionaarsetesse eemalt jälgitavatesse seadmetesse.