Teadlased töötavad välja ravimit, mis
suudab blokeerida või kustutada halvad mälestused. Väljatöötamisel olev tehnika
annab psühhiaatritele võimaluse katkestada ajus biokeemilised sidemed, mis
võimaldavad halbu mälestusi uuesti esile kerida.
Ajakirjas Journal of Psychiatric Research ilmunud artiklist selgub, trauma üleelanute mälestuste summutamiseks ettevõetud teraapias kasutati ravimit nimega propranolol.
Harvardi and McGilli ülikoolide teadlased ravisid kümne päeva jooksul 19 vägistamisohvrit ning palusid patsientidel kirjeldada oma mälestusi vägistamisjuhtumist, millest oli möödas kümme aastat, kirjutas Live Science.
Osa patsientidest said eelnimetatud ravimit, mida muuhulgas kasutatakse ka mälukaotuse ravis, teine patsientiderühm sai platseebopille, milles ravimit ei olnud.
Nädal hiljem selgus, et ravimeid tarbinud patsientidel oli vähem stressisümptomeid, kui nad püüdsid traumaatilist kogemust meenutada.
Samalaadne uuring on käsil ka New Yorgi ülikooli professoril Joseph LeDoux'l. Tal õnnestus rottide mälust kustutada teatud osake, samas jättes ülejäänud mälu samaks, tema kasutas ravimit nimega U0126.
Rotte harjutati kartma kaht muusikaheli ning seostama neid võimaliku elektrilöögiga - kui loomake kuulis üht neist helidest, püüdis ta end elektrilöögi saamise eest kaitsta. Seejärel anti rottidele ravimit ning ravimi mõju all mängiti ette üks helidest.
Pärast ravimi manustamist ei suutnud ravimit saanud rotid seda ravimi mõju all meenutatud heli enam elektrilöögiohuga siduda, teise puhul oli ohuaimdus endiselt alles - nad jäid paigale, kui seda kuulsid. See on tõestus, et mälust oli õnnestunud kustutada vaid üks mälestus.