Dow Jonesi (DJ) juhtkond nõustus pakutud hinnaga, kuid firmat kontrolliv Bancrofti perekond on veel lõhenenud ja pole heakskiitu andnud.
Põhjuseks kartus, et Wall Street Journal (WSJ) kaotab oma hea renomee ja sõltumatuse ning rakendatakse nagu Murdochi impeeriumi muud väljaanded moguli äri- ja poliitiliste huvide teenistusse.
Perekond arutab pakkumist uuesti homme, nii on lähipäevad otsustavad. Katsed teisi ostjaid leida pole vilja kandnud ning Murdochi aprilli lõpus pakutud 67% ülekurss DJ aktsiate eest on väga atraktiivne. 60 dollarit aktsiast kergitab DJ väärtuse 5 miljardile dollarile.
76aastane Murdoch on ammu ihanud Wall Street Journalit oma impeeriumi, kuhu kuulub üle saja ajalehe, filmi- ja telestuudiod ning kaabeltelevisioonivõrk Fox News. Hiljuti laienes Murdoch Läti telekanali ostuga ka Balti turule. Dow Jonesi ülevõtuga saaks Murdoch omale ikooni staatusega kaubamärgi ning väljaanded Barron's, Dow Jones Newswire ja Smart Money, mille materjale saaks kasutada ka uues äriuudiste kanalis Fox Business News, mis jõuab eetrisse oktoobris.
"Hind on kõrgepoolne, kuid kui tahad konkureerida CNBC ja CNNi äriuudistega, siis peab sisu olema kõrge kvaliteediga," ütles agentuurile Bloomberg Rebeco NV fondihaldur Jack Neele.
Esmalt lükkasid Bancroftid, kes kontrollivad 64% DJ hääleõiguslikest aktsiatest, WSJ sõltumatuse kaitseks Murdochi pakkumise tagasi. Nüüd on osa pereliikmeid valmis müüma. Murdochi väljavaateid parandas General Electricu ja majanduslehe Financial Times (FT) omaniku Pearsoni konkureeriva pakkumise äralangemine.
Tehingu vastu protestivad nii WSJ kui ka FT ajakirjanikud. "Kas on Murdoch kogu oma edu juures loonud ühtegi tõsist, autoriteetset ja sõltumatut ajalehte?" küsis FT kolumnist Martin Wolf. "See pole Murdochi stiil. Ta on populist, ta armastab tabloide ja ta on hiilgav ärimees." WSJ ajakirjanikud kardavad, et Murdoch võib oma ärihuvide edendamiseks piirata lehes näiteks kriitikat Hiina inimõiguste aadressil. Nagu ta nõustus Hiina turule pääsemiseks Hongkongis asuva Star TV kanalite seast välja jätma BBC uudised. Või keelas oma kirjastusel Suurbritannia viimase Hongkongi kuberneri Chris Patteni memuaaride avaldamise.
Lehe sõltumatuse garantiiks leppisid DJ ja Murdochi News Corp läinud kuul kokku nõukogu loomise, mis hakkaks WSJ ülevõtmise korral otsustama toimetajate ja tippajakirjanike palkamise ja vallandamise üle. Sarnane kokkulepe sõlmiti, kui Murdoch võttis 1981. aastal üle Briti ajalehe The Times, mis aga ei takistanud tal hiljem toimetajat välja vahetamast.