Bermet on metalli maaletooja, kes müüb Eestis materjali peamiselt ehituskonstruktsioonide tegemiseks.
Kuidas on Bermeti toorainetarneid ja majandustegevust mõjutanud musta metalli maailmaturu hindade järk-järguline kallinemine?
Bermeti toorainetarneid otseselt terase hinnatõus mõjutanud ei ole. Samas tuleb tunnistada, et oleme viimase paari aasta jooksul vahetanud tarnijaid ja tegeleme pidevalt soodsamate tarnevõimaluste otsimisega.
Mis puudutab majandustegevust, siis tõepoolest - hindade tõus mõjutab seda otseselt. Materjali hinnatõus nõuab suuremaid rahalisi vahendeid samade mahtude tarnimiseks, mis omakorda tõstab omahinda.
Turuhind on tundlik ja konkurents tugev, mistõttu imeväikesed müügihinna tõusud ei korva kogu sisseostuhinna tõusu. Seetõttu vähenevad terasekauplejate kasumimarginaalid.
Millised suundumused musta toormetalli hankimises praegu valitsevad?
Praegu valitseb üleüldine segadus. Seni atraktiivne Hiina tarne on ära langenud pärast sealse valitsuse otsust terase ekspordisoodustused kaotada. See tõstis hindu kuni 13%. Samuti on kerkinud konteiner- ja laevavedude hinnad. Seetõttu hakkab Hiina oma positsioone kaotama. Indias olid hinnad juba varem kõrged. Praegu valitsevad tarned Türgist, Liibanonist, Egiptusest.
Eestile lähim Vene tarnija Severstal on aga katkestanud otsetarned Eestisse.
Milliseks prognoosite olukorda maailmaturul lähema aasta-paari jooksul?
Kui maailmamajandus areneb endises tempos, siis terase hind pigem tõuseb.
Esiteks sellepärast, et suurtes ja kasvavates kogustest vajavad terast Hiina, India ja Aafrika riigid. Teiseks terasetootjad konsolideeruvad (näiteks Mittal-Arcelor kontrollib juba üle 10% maailma terasetoodangust). See võimaldab väljaspool konkurentsi turge kontrollida. Kolmandaks tõusevad energiahinnad.
Kuidas hindate avalikkusele esitletud uudist, nagu oleks töötlev tööstus, sh metallitööstus üks Eesti majanduskasvu olulisemaid pidureid?
Pean seda uudist pisut liiga absolutiseerivaks. Võib-olla mõnes töötleva tööstuse valdkonnas on see nii. Metallitööstus on stabiilse iseloomuga valdkond, kus turu-, toote- ning tehnoloogiatsüklid on pikaajalised.
Näiteks juba mitmendat aastat Eesti üheks edukamaks ettevõtteks tituleeritud BLRT Grupi põhiala on metallitööstus ja firma terasevajadus on üksinda mitu korda suurem kui järgneval kümnel ettevõttel kokku.
Julgen ettevõtetele soovitada konkurentsis püsimiseks sõlmida pikaajalisi lepinguid, mitte hoida suuri laojääke ning mitte keskenduda vaid ühele tarnijale. Üldiselt peaks meie ekspordivõime säilima, sest hind tõuseb kõikjal.