Tööjõuäril on vesi ahjus

Gert D. Hankewitz 30. august 2007, 00:00

"Äri läheb päris halvasti, inimesed ei taha mere peal enam töötada," rääkis kruiisilaevadele teenindajaid vahendava firma O. U. Connection üks juhte Boris Lõssanov. "Firmad, kuhu me vahendame, on ajanud juba aastaid sama palgapoliitikat ning pole seda üle vaadanud. Kui varem oli 1000 dollarit suur raha, siis nüüd ajavad inimesed suuremaid summasid taga. Otsivad tööd Iirimaal või Inglismaal. Maal, kus makstakse rohkem."

Firma eelmise aasta kahjum oli veidi üle 23 000 krooni. Mõnes mõttes läks hästigi, sest üle-eelmisel aastal oldi 70 000 krooni võrra suuremas miinuses. Äri läheb lausa nii halvasti, et Lõssanov koos oma partneritega kavatseb paari kuu pärast firma sulgeda.

Eelmisel aastal võrreldes üle-eelmisega 38 000kroonisest kasumist üle 200 000kroonisesse kahjumisse langenud M-Partner HRi arendusjuht Sabina Trankmann ütles, et tegelikult on neil käed-jalad tööd täis, kuid kasumit ikkagi tulla ei taha. Põhjuseks see, et kui muudel firmadel on tööjõupuudus, on seda ju neilgi ning kulud olemasolevale aina suurenevad. Sestap on lähiminevikus saanud alguse ka keskendumine Eesti-sisese tööjõu vahendamisele.

"Kui alustasime, siis olime esimesi firmasid, mis legaalselt välismaale inimesi saatis. See oli vist 1999. aastal," selgitas Trankmann. "Siis oli inimesi massiliselt ja tohutud järjekorrad ukse taga. Kõik tahtsid muinasmaale tööle minna. Praegu on soovijaid vähem ja palgavahed pole enam nii suured."

Küprosele, Norrasse ja Kreekasse töölisi vahendava Toreon Grupi juht Nadezda Leljuhh ajab firma ligikaudu 6000 kroonise kahjumi klientide süüks, kes firma reegleid rikkunud on.

"Kahjum oli meil sellepärast, et olime noor firma ja tegutsenud selles valdkonnas ainult poolteist aastat. Muidugi on teisi põhjuseid ka. Näiteks vahendame igasuguseid programme Küprosele ja Kreekasse, meie kliendid vahepeal rikuvad reegleid ja firma maksab trahvi," rääkis Leljuhh. Samas nentis Leljuhh, et töötab firmas praegu üksinda ega jõua füüsiliselt firma asjadega hakkama saada.

Eelmisel aastal 1,1 miljonilt 2,4 miljoni kroonisesse kasumisse tõusnud Barona Eesti juht Peeter Simson ennustas, et tänavu kahekordset tõusu tõenäoliselt ei tule, kuna inimesi, kes välismaale tahavad (Barona vahendab oma kliente Soome), hakkab väheseks jääma. Põhjuseks uued seadused, mis vähendavad võimalusi mustalt maksta.

"Inimestele ka ei meeldi, et enam nii palju ei maksta. Neile on ka hakanud meeldima pensionit ja puhkust saada," ütles Simson.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing