Ettevõtjad näevad tulevikku üha pessimistlikumalt

Eleri Lopp 04. oktoober 2007, 00:00

Eksperdid hindasid majanduse üldseisundit septembris kolmandas kvartalis 7,1 punktiga kümne palli skaalal, mis on 1,2 punkti vähem kui juunis. Kõige selgemalt jahtub kinnisvaraturg ja elamuehitussektor. Märgata on väliskaubanduse arengu aeglustumist. Jätkus kõrge tööjõu nõudlus ja surve inflatsioonile.

Eesti Konjunktuuriinstituudi juhtivteaduri Leev Kuuma sõnul on praegu majanduse hindamine keerulisem kui kunagi varem. Ta usub, et mõnda ilmingut, mida negatiivseks peetakse, võib vaadelda positiivselt. "Koondamist vaadeldakse kui negatiivset ilmingut, kuid samas annab see võimaluse rakendada tööjõudu efektiivsemalt," sõnas Kuum.

"Lõppude lõpuks oleme üle saanud kinnisvarabuumist, mis tekitas tohutu nõudluse ehitussektori tööturule," nentis Kuum. "2005.-2006. aastal tõmmati näiteks kinnisvaraturul kasv juba ette ära."

Kiire kasv ehitusturul on raugenud ja enamik ehitusfirmasid ennustab mahtude püsimist. Ülevaatest selgus, et 25% ettevõtjaid ennustab oma ehitusfirmas kolme kuu jooksul mahu kasvu. Samaks jäämist ennustas 60% ehitusfirma juhte ja mahu vähenemist 15%.

Kuum kinnitas, et kriisitaolist olukorda Eesti majanduses ei ole. "Kriisi ei ole. Sündmused on ootuspärased," rääkis Kuum ja lisas, et isegi Taanis Eestile prognoositud 4,5% majanduskasv on positiivne. "Kuue kuu pärast võib majanduses olla olukord sama või isegi parem," lausus Kuum. Konjunktuuriinstituut prognoosib 2008. aastaks SKP juurdekasvu 7,5% ja tarbijahinnaindeksile 7,5%.

Kindlustunne vähenes enim ehituses. Tarbijate kaks aastat kõrgel püsinud tulevikuoptimism langes miinuspoolele. Ekspertide ootused on mõõdukalt pessimistlikud, kuid paljude meelest pole üldolukord kuue kuu pärast halvem kui praegu, rääkis Kuum. "Inflatsioon eeldatavasti kiireneb ja laenud kallinevad," ütles ta.

Ülevaates küsitleti ligi 1000 ettevõtte juhti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing