Tarvo Vaarmets • 7. november 2007 kell 22:00

Harju Elekter täis positiivset särtsu

Harju Elektri septembris lõppenud kvartali puhaskasum katapulteerus eelmise aasta sama perioodi numbriga võrreldes 97% kõrgemale ja maandus veidi allpool kahtekümmet miljonit krooni. Käibenumbri pani elektriettevõte aga 22% võrra eredamalt põlema, mis tähendab, et müügitulud küündisid 195 miljoni kroonini.

Harju Elektri juhatuse esimees Andres Allikmäe on tulemustega rahul, nimetades neid rõõmustavateks ja igati normaalseteks.

"Ootasime häid tulemusi, aga tulid kavandatust veel paremad," rääkis Allikmäe.

Tema hinnangul on arengud nii Eestis kui ka Soomes sel aastal väga tõhusalt silma paistnud. Koduturu kiire müügikasvu põhjuseks toob ettevõte oma börsiteates eduka müügitöö, mille tulemusena on suudetud realiseerida oluliselt enam komplektalajaamu kui aasta eest.

Ka põhjanaabrite juures kogub Harju Elekter oma tütarettevõtte Satmaticu abil jätkuvalt tuntust. Heale mainele lisaks avaldas müügitellimuste mahule positiivset mõju ka majandussektori tõus.

"Me oleme seal oma turuosa suurendanud ja loodame seda ka tulevikus teha," viitas Eesti tööstuskontserni tüürihoidja Allikmäe ettevõtte ilusale minekule teisel pool Soome lahte ka tulevikus.

Kuigi Leedus kahanes ettevõtte käive 40% võrra, nimetatakse börsiteates ka sealset kolmandat kvartalit kordaläinuks.

Olulise panuse kolmanda kvartali ilusatesse numbritesse andis ka teostatud suurprojekt Kreekas. Harju Elektri edu pakkus mõningase üllatuse ka LHV analüütikule Erki Kertile, kelle teada börsiettevõtte tulemused ületasid ootusi ja seda eelkõige kasumlikkuse osas. Harju Elektri ärikulud kasvasid kolmandas kvartalis aeglasemini kui müügitulud, mistõttu ärirentaabluseks kujunes eelmise aasta 8% asemel 10,3%. Samas üldisemas plaanis Kert erilist muutust Harju Elektri tegevuses ei näe, sest firmal polegi viimasel ajal tema arvates halvasti läinud, pigem vastupidi.

Ent LHV analüütiku hinnangul võib sellest Harju Elektri aktsiale tõuke andmiseks väheks jääda.

"Kuigi Harju Elektri aktsia ei ole kallis, mõjutab aktsiahindu lisaks finantstulemustele olulisel määral ka investorite meelestatus ehk sentiment," vihjas ta Tallinna börsil valitsevale pessimismile. Kui aga turu meeleolu positiivsemaks muutub, saab Kerti väitel ka Harju Elekter rohkem tähelepanu.

Praegu kaupleb ettevõtte aktsia samal tasemel kui 2005. aasta alguses. Samal aastal püstitatud tipptasemest on väärtpaber ligi 40% odavam. Lähitulevikus peab Kert üheks ettevõtte tulemuste mõjuriks Baltimaade jahtuvat majandust ja sealhulgas kinnisvaraturgu, sest suur osa rahast teenitakse just sel.

"Sellele vaatamata arvan, et kõikumised Harju Elektri tulemustes saavad muutuvates majandustingimustes olema mõnevõrra väiksemad kui mõnel teisel ettevõttel, kelle tulud on peamiselt seotud näiteks tarbijate ostujõuga," märkis Kert.

Harju Elektri juhi meelest kinnisvaraäri plahvatusliku arengu lõpp ettevõtet eriti aga ei puuduta, vaid on isegi positiivne. "Me ei ole nende põllupealsete pappmajade jaoks praktiliselt mitte midagi tarninud. Me lihtsalt ei konkureeri nende ümbrikupalkadega põrandaaluste tegijatega," avaldas ta ettevõtte põhimõtteid.

"Meil on pigem väärikad suurprojektid ja me hoiame firma mainet, kvaliteeti ja standardeid au sees," ütles Allikmäe ning lisas, et kinnisvararalli lõppedes hakkavad nad hoopis paremini silma paistma.

Lisaks sellele kinnitas Allikmäe, et ka ettevõtte praegune tellimisraamat on korralik.

Hetkel kuum