Korteri seisukorda tõlgendatakse väga erinevalt

Maria Kopso 12. november 2007, 00:00

Korter võib olla küll hea, kuid siiski mitte kapitaalselt renoveeritud, nagu eeldab ostja, arvestades seejuures asukohta ja ümbrust ning kõike seda peegeldavat hinda.

Asjatundmatus võib tulevikus kätte maksta. Reeglina kaupleb ostja sellise stsenaariumi korral hinda alla, arvutades kiirelt kulud, mis korteri ostuga kaasnevad. Atraktiivsena mõjub objekt ostjale tänu selle asukohale hinnatud piirkonnas ning loomulikult huvitab ka ehitis ise.

Taolised hinnatud korterelamud on tavaliselt ehitatud 20. sajandi alguses või keskel. Omanikud on ise kujundanud oma varale müügihinna, lähtudes internetiportaalides pakutavatest müügihindadest, ega soovi langetamisest kuuldagi.

Omanikud ei tea aga, et tegelikult toimuvad tehingud pakutavatest madalamate hindadega. Sellises olukorras tekib sisekujunduse, renoveerimistaseme ja hinna konflikt, millest ei ole võimalik välja tulla.

Asjatundlik ostja jätab ülehinnatud korteri ostmata. Tihti on sellise aknad plastikust ning nende aknapindade jaotus erineb maja originaalakendest. Tegelikkus nõuab kahe aknapoolega puitaknaid, mis tihti jääb lihtsa tee otsimise tagajärjel realiseerimata.

Näiteid on mitmeid nii Kadriorus, Kalamajas kui ka Pelgulinnas. Laudpõrandatele on pandud laminaat, vanad ja vahel üsna korralikud laiad põrandalauad on ära võetud. Lammutatud on seinu, mis originaalplaneeringus on seisnud ruumide vahel.

Tihti vähendatakse korteri turuväärtust oskamatu ümber planeerimisega. Muudetakse väga hea asukohaga juugendmaja kolmetoalised korterid kahetoalisteks, mille tulemuseks on suur ja ebapraktiline, kahanenud väärtusega korter. Originaalplaneering (kolm tuba ning teiste ruumide arvelt suuremaks muudetud köök) võib garanteerida tunduvalt kõrgema müügihinna. Seega tasuks korterit ümber planeerides mõelda pigem selle võimalikule müügile tulevikus, et saada ka vastavat tasu. Ostjate teadlikkus kvaliteetsest renoveerimisest ja headest materjalidest on aastatega oluliselt paranenud.

Samas ei tähenda see veel, et renoveeritud korterist kõigi peas ühene arusaam valitseb. Üks levinumatest variantidest ühendab endas nii modernse kui ka tänapäevase siseviimistluse. Selleks kasutatakse vanade taastatud materjalide kõrval ka uuemaid siseviimistlusmaterjale.

Teine levinud trend on hoolega renoveeritud moodsad korterid, kus on alles kõik vana ja ajastule omane. Nende sõprades on aukartus vanade uste ja akende ees ning tsaariaegsed aknaklaasid tekitavad neis suurt austust ja vaimustust. Sellised inimesed eelistavad kortereid, mille siseviimistluses on säilitatud ja taastatud võimalikult palju vana.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing