Läti majanduskasv, mis on euroliidu
kiireim, võib jaheneda nii kiiresti, et see tundub majanduslangusena, kui
palgakasv aeglustub ja ettevõtete kasumid saavad kannatada, teatas Moody’s oma
raportis.
„Viimase kolme kuni kuue kuu jooksul on ebameeldivad riskid suurenenud märgatavalt,” ütles Moody’se asepresident Kenneth Orchard, kes on raporti autor. Läti majanduse aeglustumine tundub nagu majanduslangus. Palgakasv võib langeda nulli ja mõned ettevõtted võivad oma tegevuse lõpetada, märkis Orchard.
Moody’s prognoosib, et Läti sisemajanduse koguprodukt kasvab järgmisel aastal vahemikus 3-7%. Pärast viimase kümne kvartali 10% majanduskasvu märgib selline langus "pehmet maandumist", leiab aruande autor.
Moody’s säilitas Aa1 laenureitingu Läti puhul, kuigi konkurendid Standard Poor's ja Fitch langetasid reitingu sel aastal BBB+ tasemele Läti majanduse raske maandumise kartuses, mille tekitas kõrge inflatsioon ja palgaralli.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kolmandas kvartalis tõusid lätlaste palgad 33% ja novembris jõudis inflatsioon 13,7%ni, mis on viimase 11 aasta kõrgeim tase. Moody’s prognoosib, et 2007. aasta lõpetab Läti umbes 12% inflatsiooniga ja järgneva kuue kuu jooksul see näitaja oluliselt ei lange.
„Läti on sattunud klassikalisse palgatõusu spiraali, mida on raske murda, eriti kiires majanduskasvu keskkonnas,” kommenteeris Orchard Läti palgarallit.
Töötus on langes novembris 4,9%ni 2004. aasta märtsi 9,2%lt. „Kitsas tööjõuturg ja töötajate võimalus emigreeruda teistesse ELi liikmesriikidesse halvendab olukorda, kuna tööandjad ei suuda vastu panna palgatõusu piiramisele kartes kaotada tööjõudu,” seisab Moody’se raportis.
Potentsiaalsed Euroopa Liidu abifondid, laenamise vähenemine, välismaal töötavate lätlaste maksed ja konservatiivsem fiskaalpoliitika aitab majandusel turvaliselt aeglustuda, rääkis Orchard.