13. detsember 2007 kell 6:16

Tartu projekteerijad ampsavad Läti pirukast

Lõuna-Eesti suurimaid projekteerimisfirmasid AS Tari on saanud viimastel aastatel Riiga ja Riia ümbrusse mitmeid tasuvaid tööotsi, mullu ja tänavu sai ta keskmiselt ligi 40 protsenti käibest Lätist.

Tänavu on Tari insenerid täitnud projekteerimistellimusi enam kui 18 miljoni krooni eest, millest Läti arvele jääb 5,9 miljonit. Mullu olid vastavad arvud 15,8 ja 7,3 miljonit krooni. Kasum püsib kümne protsendi kandis, kirjutas Tartu Postimees.

Tari juhatuse esimees Viktor Uibo leidis, et jahtuva kinnisvaraarenduse taustal paistab otsus lõunanaabrite ehitushimule panustada takkajärgi igati õige, kui üks turg kipub kiiresti allamäge minema, aitab teine seda tasakaalustada. Esimene samm Lätti tehti siiski pigem hädast kui suurest perspektiivitundest.

«1998. aasta kujunes meil erakordselt raskeks,» meenutas Uibo. «Püsikulud olid suured ja kuigi tööd justnagu jätkus, maksti selle eest vähe. Nii sattusime Riiga korterelamut projekteerima ja sestpeale on meie aktiivsus seal pidevalt kasvanud.»

Neli aastat tagasi lõi 33 töötajaga Tari inseneribüroo tütarfirma Taris Riga, mille palgalehel on praegu kolm kahekümnendais eluaastais konstruktorit. Hoolimata suhtelisest väiksusest võrreldes emaettevõttega teenib Taris Riga tänavu ligi nelja miljoni krooni suuruse käibe ja 200 000-kroonise kasumi.

Viktor Uibo kiidab küll oma noori õpilasi, keda ta hellitavalt poisteks kutsub, kuid märgib, et ebaproportsionaalselt suure teenistuse taga on tema enda hangitud tavatult magusad ehk kõrge kasumiprotsendiga lepingud kahe suure elamurühma projekteerimiseks.

Uibo lisab, et suur osa lätlaste projekteerimistarkvarast pärineb Tartust ning aeg-ajalt käivad nad Tartus ka koolitusel. Tari tuliuues majas Võru tänava lõpus aitab neid õppekäike mugavaks teha sisustamist ootav võõrastetuba. Noorte inseneride lojaalsuse ja motivatsiooni tõstmiseks läheb veel sel aastal nende nimele 40 protsenti Taris Riga osakuist.

Tütarfirma ridadest loodab Tari saada lähiajal Läti seaduste tundmist tõendava kutseeksami läbinud vastutava inseneri, kelle allkirjata pole Eesti projekteerimisfirmal võimalik anda üle ühtki Lätti tehtavat projekti. Seni on ostetud seda teenust sisse teistelt firmadelt. Taris Riga read peaksid lähitulevikus täienema veel kolme inseneri võrra.

Hetkel kuum