Clint Eastwood tahab USAsse Eesti maksusüsteemi

08. jaanuar 2008, 07:22

USAs on oma ühetaolise tulumaksu fännklubi,
kust leiab nii superstaare kui ka presidendikandidaate. Paljud selle fännklubi
liikmed arvavad, et ühel ilusal päeval pühib ka üle Ameerika randade Maarjamaalt
alguse saanud ühetaolise tulumaksu revolutsioon.

Kui ekspeaminister Mart Laar meil ühetaolist tulumaksu juurutama hakkas, rääkisid kõik noorukesele peaministrile, et selline asi on sootuks võimatu. Sellest, mida peeti võimatuks, sai edulugu: meie 14 aastat tagasi astutud julget sammu on tänaseks matkinud paarkümmend riiki.

USA ilmselt lähitulevikus nende hulka ei kuulu. "Vean kihla, et ühetaoline tulumaks tuleb ühe valikuvõimalusena Ameerikas käibele," ütleb Äripäevale Grover Norquist, ühenduse Ameeriklased Maksureformi Poolt president ja president Bushi (kuri)kuulsate maksukärbete peaarhitekte.

Eastwoodi lemmik
Norquistil on muljetavaldavaid mõttekaaslasi. Näiteks on Oscaritega pärjatud näitleja ja režissöör Clint Eastwood nimetanud ühetaolist tulumaksu oma lemmikuks. Ühes New York Daily Newsile antud intervjuus rääkis Eastwood, mida selline maksusüsteem endast kujutaks: "Tervet maksusüsteemi juhiks üks pisike vanaproua oma koduarvutis, tehes ära kõikide nende tuhandete bürokraatide ja raamatupidajate töö."

USA teine tuntuim ühetaolise tulumaksu fänn on meediamagnaat Steve Forbes, kelle loosungiks 1996. ja 2000. aastal vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgimisel oli just Eesti stiilis maksusüsteem. Kuigi meediamagnaat tänavu Valgesse Majja ei kandideeri, kinnitas Forbes hiljuti Äripäevale New Yorgis, et teeks sellest ka nüüd kõhklemata oma peamise valimislubaduse. Forbes kirjutab oma ühetaolist tulumaksu ülistavas raamatus, kui tore oleks, kui inimeste maksudeklaratsioonid mahuksid postkaardile.

Arutelu ühetaolise tulumaksu üle on siiski kerkinud ka praeguste vabariiklaste presidendikandidaatide seas. Kõige selgemalt on oma toetust kinnitanud vabariiklaste võimalikest presidendikandidaatidest Fred Thompson ja Sam Brownback. Mõningaid sooje sõnu on öelnud ka endine New Yorgi linnapea Rudolph Giuliani, kelle kampaania üheks nõustajaks on ei keegi muu kui Steve Forbes.

George Bushi unistus
Lisaks on mitmed organisatsioonid ja instituudid võtnud enda missiooniks maksureformi eest võitlemise. Isegi praegune president George Bush on märkinud, et ühetaolise tulumaksu rakendamine Ameerikas on tema unistus - ka Eesti visiidil 2006. aastal avaldas see talle muljet.

Ühetaolise tulumaksu toetajad Ameerikas kinnitavadki, et Eesti ja teiste riikide eeskuju on neile löövaks argumendiks. "Kõik teised riigid, kes on sellele üle läinud, on arutlusele mõju avaldanud ja ka meie šansse parandanud," nendib Cato Instituudi analüütik Daniel Mitchell, kes on toetanud ühetaolist maksusüsteemi juba 1990. aastate keskpaigast.

Kui enne said poliitikud maksueksperdile öelda, et selline asi ei saa juhtuda, siis nüüd paneb järjest täienev ühetaolise maksusüsteemiga riikide nimekiri oponentidel selle koha pealt suud lukku.

Sama kinnitab ka Grover Norquist. "Teised maad tegid asja ära ja maailm ei kukkunudki kokku," viitab ta, lisades, et selle asemel on maksureform nois riikides ikka riigitulusid kergitanud. Ning ka USAs ei tundu idee nii ulmeline, kui mõelda, et üheksa osariiki ei kasseeri oma kodanikelt üldse tulumaksu.

Tõsi on siiski see, et praegu on vaidlus ühetaolise tulumaksu üle USAs marginaalne. Dan Mitchell peab põhjuseks seda, et ükski poliitiline juhtfiguur pole seda südameasjaks võtnud. "Peab olema üks presidendikandidaat, kes selle teema tõstatab," sõnab Mitchell. Selle aasta presidendivalimistel saab tema hinnangul vaidlusküsimuseks pigem see, kas makse tõstetakse või mitte. Kuid enam kui kümme aastat ühetaolise tulumaksu eest võidelnud mees loodab sellegipoolest näha oma unistust teoks saamas veel enda eluajal.

Kommentaar
Mart Laar, ekspeaminister, ühetaolise tulumaksu sisseviija Eestis
See, kui palju ma ühetoalisest tulumaksust viimasel ajal maailmas rääkima pean, kinnitab, et idee on järjest rohkem toetajaid võitmas.

Ühetaolisele tulumaksule on USAs tugevat toetust avaldanud ka president George Bush, kes on ühetaolist tulumaksu kiitnud nii Eestis kui ka Slovakkias. Paraku pole ühendriikides sellele midagi järgnenud. Alanud maksudebatt vabariiklaste seas on aga kahtlemata hea märk.

Eesti ja teiste ühetaolisele tulumaksule üle läinud riikide edu on ka Ameerikas üks olulisemaid argumente selle maksusüsteemi kaitseks. Kuna Eesti astus selle sammu esimesena, siis on meist olnud rohkem juttu.

Lõpetan just raamatut, kus võrdlen ühetaolisele tulumaksule üle läinud riikide kogemusi - see on olnud mitmetele viimastele selle sammu astunud riikidele, nagu Rumeenia, Bulgaaria, Makedoonia, Montenegro, oluliseks argumendiks.

Poolas jääb ühetaoline tulumaks paraku kehtestamata. Küll on see 1. jaanuarist 2008 kasutusel enamikus Kesk- ja Ida-Euroopa riikides, vastassuunas üritavad ujuda vaid Poola, Ungari, Sloveenia ja Horvaatia. Ühetaoline tulumaks on kehtestatud ka esimeses "arenenud" riigis ehk Islandil. Millal see teisteni jõuab, seda saame näha.

Tasub teada
* Maksude maksmine USA-le ülikulukas USA praeguse maksukoodeksi järgimine läheb rahvale maksma aastas ligi 200 miljardit dollarit ehk umbes 650 dollarit iga mehe, naise ja lapse kohta.
* Ainuüksi pealinnas Washingtonis elavad inimesed kulutavad aastas kokku ligi 12 miljonit tundi oma maksudeklaratsioonide täitmisele.
* Enam kui 60% ameeriklastest vajab oma maksudeklaratsiooni täitmisel professionaali abi.
* USAs on tehtud mitmeid uuringuid, mis väidavad, et proportsionaalne tulumaks tõstaks järsult majanduskasvu (pakutud arvudeks on 5,7% kuni isegi 10%).
Allikas: FreedomWorks

Statistika
Mitmel riigil 10% tulumaks, tulumaksumäära kehtestamise aeg ja määr protsentides
* Albaania (2007), 10
* Bulgaaria (2008), 10
* Mongoolia (2007), 10
* Kõrgõzstan (2007), 10
* Transnistria (2006), 10
* Gruusia (2005), 12
* Makedoonia (2007), 12
* Venemaa (2001), 13
* Serbia (2003), 14
* Tšehhi (2008), 15
* Mauritius (2009), 15
* Ukraina (2004), 15
* Iraak (2004), 15
* Montenegro (2007), 15
* Hongkong (1947), 16
* Rumeenia (2005), 16
* Slovakkia (2004), 19
* Jersey (1940), 20
* Guernsey (1960), 20
* Eesti (1994), 21
* Läti (1995), 25
* Leedu (1996), 27
* Island (2007), 35,7
Allikas: Daniel Mitchell

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. January 2008, 10:00
Otsi:

Ava täpsem otsing