ÄP fototoimetus • 20. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Tark raha ostab paanika ajal

Iga päev peavad muudele väärtpaberiturgudele investeerijad ajakirjandusest lugema, kuidas viimaste nädalate jooksul on triljonite dollarite väärtuses aktsionäride vara õhku haihtunud.

Eelmine nädal näitas, et ka meie ei ole "halvemad". Börsiindeks langes nädalaga enam kui 7 protsenti, pühkides aktsiahindadest minema väärtust 4,5 miljardi krooni ulatuses.

Kiirelt tõmmati möödunud nädalal raha välja ka Leedu, Poola, Bulgaaria ja teisteltki kiire kasvupotentsiaaliga aktsiaturgudelt.

Kui möödunud aasta alguses olid paljud investeerimisspetsialistid Tallinna börsi aktsiate mullistumises veendunud, siis praeguseks on mullist palju õhku välja lastud. Äripäev arvab, et ehk juba liigagi palju.

Toimetuse arvates võivad Tallinna börs ja Balti riigid sellel aastal investoritele suurepäraseid ostuvõimalusi pakkuda.

Maailm globaliseerub. Kui kinnisvaralaenude tagasimaksmisega jänni jäänud ameeriklased majadest välja tõstetakse ning hiinlaste suurem vase- ja naftahimu järele annab, siis mõjutab see paraku vähemal või rohkemal määral kogu maailma. Kõige vahetumaks indikaatoriks ongi väärtpaberiturud.

Ostupaanika korral ostetakse igal pool. Kui on müügipaanika, satuvad löögi alla ka tugevad firmad ja turud.

Tänu oma väiksusele ei suuda Tallinna börs maailmas toimuvatele väiksematele krabinatele alati reageerida.

Ka selle aasta alguses suutis Tallinna börs mõnda aega välisturgude langust ignoreerida, kuid eelmisel nädalal ei jaksanud investorid enam välisturgude pessimismi välja kannatada ning asusid müüjate poolele.

Alates möödunud aasta veebruarist on turuindeks kaotanud oma hinnast enam kui kolmandiku. Rahasse ümberpanduna on viimase kaheteist kuu jooksul vilisenud aktsiahindadest välja umbes 30 miljardi krooni eest väärtust.

Aktsiaturud liiguvad alati majandusest umbkaudu aasta ees. Mitmed eksperdid - nende seas näiteks Eesti juhtivaid majanduseksperthinnanguid vahendav Eesti Konjunktuuriinstituut - arvavad, et majanduses võiks põhi saabuda umbes selle aasta keskpaigas.

Tundub üsna optimistlik arvamus. Kuid isegi sellisel juhul, kui näeme põhja näiteks aasta pärast, võib see tähendada seda, et sellel aastal võib Tallinna börs pakkuda julgetele ja pikaajalistele investoritele häid ostuvõimalusi.

Tark raha ostab siis, kui turgudel valitseb paanika ja hirm.

Äripäev arvab, et me oleme "paanikapunktile" praeguseks juba üsna lähedale jõudnud.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas