Telekomi liidu juht: lihvige olemasolevaid teenuseid

Mariliis Pinn 22. jaanuar 2008, 14:15

Rahvusvahelise Telekommunikatsiooni Liidu
(ITU) peasekretär Hamadoun Touré sõnul peaks Eesti oma olemaolevaid e-teenuseid
lihvima ja teistega jagama.

Touré ütles e-Eesti konverentsil 2008 “e-riik – uued horisondid?” aripaev.ee-le, et Eesti küll vaid pisike riik, kuid siin on suuri samme tehtud. „Eesti on kaugele tulnud, loodud on lai teadmiste põhi, mida teistega jagada,“ ütles ta. Eestlased peaksid Touré sõnul oma visiooniga juhtide üle uhkust tundma, sest ülejäänud maailm kadestab meie arengut.

Touré sõnul on Eesti imeline. „Ma tulen siia, igal pool on wifi, siin on palju häid teenuseid,“ oli Touré vaimustuses. „Seda on vaja teistega jagada, sest Eesti on vaid üks riik,“ arvas ta. Touré sõnul peaks Eesti lihvima ja arendama juba olemasolevat ja neid teistega jagades tekivad täiesti uued võimalused ja innovatsioon, mida keegi ei suuda ette kujutada, mis see täpselt on.

Peasekretäri ettekujutuse kohaselt ei pea inimesed juba lähitulevikus tassima kaasas sülearvuteid ja telefone. „Üks päev ei ole vaja enam netti pääsemiseks seadmeid. Juba 2018. aastal on inimestel nanotehnoloogilised kiibid naha all ja mõttejõul saab teiste võrgus olijatega suhelda. Nanotehnoloogia ja kõnetuvastus loovad võimalused kõigil üksteisega ühenduda ja loovad tohutuid potentsiaale,“ rääkis Touré.

Touré sõnul tuleb edulugusid korrata globaalselt, enne uute asjadeni jõudmist, sest info- ja telekommunikatsioonitehnoloogia on innovatsioon. „Nii on piiramatud võimalused. Me ei suuda adekvaatselt ennustada, milliseks tulevik kujuneb, me oleme alati eksinud ja alahinnanud pikas perspektiivis juhtuvat. Samas ülehindame lühikese aja jooksul juhtuvat, sest uued tehnoloogiad põrkuvad tihti inimeste vastuseisule,“ selgitas ta.

Tourél on ambitsioonikad plaanid, sest tema sõnul on info- ja kommunikatsioonitehnoloogia tuleviku võti. Tema nägemuse kohaselt on kogu maailm ühendatud. „Ühest võrgust teise liikumine käib märkamatult, ei ole vahet, milliseid seadmeid kasutada. Kõige olulisem on, et kõigil on internetile ja teenustele nagu e-tervis, e-haridus jms ligipääs. Selleks, et seda saavutada peab areng olema agressiivne,“ selgitas ta.

Peasekretäri sõnul on interneti infrastruktuur moodsa maailma alus. „Ilma internetita ei saa moodsas maailmas suhelda, arendada majandussuhteid jne. Hoolimata tohutust arengutest ei ole internet paljudesse riikides nii arenenud kui vaja, ühendus on viles, puudub ja on kallis,“ seletas ta.

Touré sõnul peavad juhtidel olema oma inimestele suured unistused ja ka võimalused need unistused teoks teha. „Minu ambitsioon on maailm ühendada, üks regioon korraga. Alustasime projektiga Aafrika ühendamiseks, edasi tulevad Aasia, Ameerika. Suurimaid abivajajad kõigepealt ning siis teised,“ lisas ta.

„Kübermaailmas on ohutus prioriteet, kuna ka lapsed kasutavad internetti, peame neid kaitsma. Kaitset vajavad ka isikuandmed ja info, sest kurjategijad võivad rünnata igalt poolt. Peame hoiduma kübersõdadest, sest see on parim,“ selgitas ta.

Touré sõnul on tulevikumaailmas koostöö ülioluline, eriti küberturvalisuse vaatevinklist. „Kübersõda on hullem kui tsunami, selles sõjas ei ole võitjaid, vaid on kaotajad ja see tuleb ära hoida. Näiteks, kui küberrünnaku tõttu ei saa arstid haigeid aidata, sest patsientide andmed on vaid serveris? Rahvusvaheline koostöö on selle ärahoidmise alus, inimesed peavad rääkima, sest globaalses maailmas on kõik seotud. Inimesed peavad mõistma, et kui sa vigastad teist, vigastad ka ennast. See tagab kindluse,“ selgitas ta.

Tema sõnul on paljud sellest aru saanud, sest ITUs on riigid, kesomavahel muidu on konfliktis, toetavad ühisel meelel samu resolutsioone ja ideid ning kokkulepped saavutati vaid kuu ajaga. „See on nagu õhk mida hingame, sa ei saa lubada selle reostamist,“ oli Touré veendunud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2008, 14:15
Otsi:

Ava täpsem otsing